Raport Białoruś

MSZ: przestrzegamy przed nasileniem represji wobec Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 17:43
Sąd konstytucyjny Białorusi uznał, że Karta Polaka nie jest zgodna z prawem międzynarodowym. MSZ obawia się, że ten wyrok może oznaczać nowe represje, bądź utrudnienia w wydawaniu Karty.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: msz.gov.pl

Więcej informacji o Białorusi: "Raport Białoruś"

Sąd konstytucyjny Białorusi badał polską ustawę na wniosek białoruskich deputowanych. Ocenił, że niektóre zapisy polskiej ustawy są sprzeczne z prawem międzynarodowym - zakwestionował m.in. wydawanie karty przez konsula i niektóre przywileje, które nadaje dokument.

- Zastrzegając, że na razie nie znamy uzasadnienia opinii trybunału białoruskiego, oświadczam, że białoruskie oceny prawne nie wpłyną na kształt ustawy - mówił Raportowi Białoruś rzecznik MSZ, Marcin Bosacki.

Zaznaczył, że wcześniej Polska przedstawiła zapisy Karty OBWE, a ta oceniła, że nie ma tam nic, co byłoby sprzeczne z zasadami, którymi kieruje się ta organizacja. - Deputowani białoruskiego parlamentu wystąpienie do trybunału konstytucyjnego motywowali m.in. rzekomą sprzecznością z  zasadami OBWE - zaznaczył Marcin Bosacki. Rzecznik przypomniał, że jednocześnie Białoruś usunęła z Mińska przedstawicielstwo OBWE, odmawiając mu prawa do krytyki władz białoruskich.

MSZ przestrzega przed represjami wobec Polaków: - Obawiamy się, że ocena białoruskiego trybunału może spowodować wprowadzenie przez białoruskie władze kolejnych utrudnień przy wydawaniu Karty Polaka. Przestrzegamy przed tym, jak również przed nasilaniem represji wobec Polaków, którzy są obywatelami Białorusi.

Rzecznik podkreślał, że ustawa o Karcie Polaka nie jest wymierzona w żadne państwo. - Jej posiadanie nie wystawia na szwank lojalności obywatelskiej Polaków wobec Białorusi - mówił Marcin Bosacki. Przypomniał, że faktu obecności Polaków na Białorusi nie kwestionuje sam prezydent Aleksander Łukaszenka.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Nadaje pewne przywileje, np. pozwala na uzyskanie bezpłatnej wizy, podjęcie w Polsce pracy czy działalności gospodarczej. Mogą się o  nią starć obywatele państw powstałych na terenie byłego Związku Radzieckiego.

agkm, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prasa: archiwa nie wydadzą zaświadczeń do Karty Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 11:18
Opozycyjny portal internetowy "Biełorusskij Partizan" twierdzi, że białoruskie archiwa otrzymały polecenie wstrzymania wydawania zaświadczeń o osobach bliskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador w Mińsku: mały ruch graniczny może w drugim półroczu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 15:41
Nowy ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka wręczył w poniedziałek listy uwierzytelniające prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut w areszcie. Chciał rozmawiać z europarlamentem (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:36
Andrzej Poczobut, polski działacz na Białorusi i współpracownik "Gazety Wyborczej", został zatrzymany na trzy dni. Polskie Radio poinformował o tym jego adwokat Aleksander Biryłau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski sąd: Karta Polaka niezgodna z prawem międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:52
Sąd Konstytucyjny Białorusi uważa, że ustawa o Karcie Polaka nie odpowiada normom prawa międzynarodowego - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej sądu.
rozwiń zwiń