Informacje o Białorusi: Raport Białoruś
- Reżim wizowy, pozostałość zimnej wojny, to obecnie główna przeszkoda dla proeuropejskich aspiracji Białorusinów. Mocno zbiurokratyzowane procedury przy wydawaniu wiz jeszcze pogarszają sytuację – komentował Dzianis Melyantsou, z Białoruskiego Instytutu Studiów Strategicznych.
Tomas Tomilinas z litewskiej organizacji “Belarus Watch” powiedział, że ułatwianie kontaktów z Europą powinno być zadaniem rządu. Z powodu braku inicjatywy z jego strony, sprawę musi wziąć w swoje ręce społeczeństwo obywatelskie.
Jak zauważa portal democraticbelarus.eu, mimo sankcji wizowych nałożonych po wyborach przez Unię i przez Białoruś, obie strony nie zamrozily negocjacji na temat reżimu wizowego. Sondaże pokazują, że Białorusini oczekują, że Unia umożliwi im swobodne podróżowanie do Europy.
Kampania VISA FREE chce przede wszystkim skoncentrować się przede wszystkim na ułatwieniu krótkoterminowych wyjazdów do krajów europejskich.
Do grupy dołączyły ze strony białoruskiej m.in.: Ruch "O wolność", Zgromadzenie Prodemokratycznych Ogranizacji Pozarządowych, Białoruski Instytut Studiów Strategicznych, EuroBelarus, Legal Transformation Center, Nasz Dom.
Europejscy partnerzy to Belarus Watch (Litwa), Fundacja Stefana Batorego,Wolna Białoruś, Belarusian Human Rights House na wychodźstwie w Wilnie, Office for Democratic Belarus (Belgia), Third Way (Estonia).
Opłata za wizy Schengen pozwalające na krótkoterminowe wyjazdy do krajów Unii to obecnie 60 euro. Dla porównania: granica pomiędzy Białorusią i Rosją jest otwarta, nie prowadzi się tam kontroli granicznyh. Może być wobodnie przekraczana w każdym punkcie.
agkm, belaruswatch.org, polskieradio.pl