W pielgrzymce uczestniczą białoruscy historycy, działacze społeczni, politycy opozycyjni i dziennikarze.
Historyk Ihar Kuźniecou powiedział Polskiemu Radiu, że uczestnicy pielgrzymki podróżujący autobusem obejrzą w trakcie jazdy filmy dotyczące mordu polskich oficerów. Po drodze odwiedzą też miejsce zbrodni w lesie katyńskim. - Tam zobaczymy miejsce zbrodni. Złożymy kwiaty na polskim cmentarzu wojskowym oraz w miejscu pochówku Rosjan - ofiar zbrodni stalinowskich. Na miejscu zostanie również odprawiona msza - mówi historyk. Ihar Kuźniecou dodał, że uczestnicy pielgrzymki zapewne odwiedzą również miejsce katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Dzień pamięci w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu jest obchodzony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. W 2008 roku europosłowie zaproponowali, by obchodzić święto od 2009 roku, kiedy to przypadała 70. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Dokument został podpisany 23 sierpnia 1939 roku. Część tajną stanowił protokół, na mocy którego Niemcy i ZSRR podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, w tym dokonały rozbioru Polski.
Święto jest Dniem Pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych, m.in. ofiar masowych deportacji i eksterminacji w czasach stalinizmu i nazizmu.
agkm