Raport Białoruś

Białoruski dokument z nagrodą IPN

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 00:13
Nagrody IPN dostały dwa filmy dokumentalne, białoruski i rosyjski, pokazane na festiwalu filmów chrześcijańskich na Białorusi w Głębokiem (Hłybokaje).

Białoruski film "Dzieci księdza Szeplewicza" (scenariusz Alena Antaniszyna, reżyseria Zoja Katowicz, Litwa 2010) otrzymał nagrodę specjalną Prezesa IPN za ukazanie roli religii w czasach totalitaryzmu.

Jest to opowieść o polskim proboszczu, który nie wyjechał po wojnie z ZSRR do Polski. W czasie pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się u parafian, prowadząc podziemne duszpasterstwo. Po ataku Niemiec na ZSRR na krótko się ujawnił, ale gdy Niemcy zaocznie skazali go na śmierć - wrócił do podziemia. Był zaangażowany w działalność Armii Krajowej.

Po wojnie nadal prowadził podziemne duszpasterstwo. W 1949 roku został skazany na 25 lat łagru. Po zwolnieniu w 1956 roku wrócił do Baranowicz. Dzięki staraniom wiernych władze zgodziły się na działanie parafii w Makijowszczyźnie. Już 4 lata później władze  cofnęły zgodę i kazały zburzyć kaplicę. Do 1975 roku - jako jedyny ksiądz katolicki na Białorusi - prowadził nielegalne duszpasterstwo, nękany przez KGB

 

fot. signis.by

 

Z kolei "Swiatyje. Żertwy Butowskogo poligona" (scenariusz i reżyseria Aleksandr Kuprin, Rosja 2010) opowiada o podmoskiewskim poligonie strzeleckim NKWD, zwanym "rosyjską Golgotą", na którym rozstrzeliwania trwały od 1935 roku do początku lat 50. Ofiary zakopywano na miejscu. Było to jedno z najważniejszych miejsc kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek z lat 1937-38.

Według oficjalnych danych od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam 20765 osób. Wśród ofiar było ponad 1000 Polaków i ponad 1000 duchownych rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Reżyser został zaproszony na III edycję Przeglądu Filmowego "Echa Katynia" - powiedział Michał Kurkiewicz z IPN, członek jury festiwalu.

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów TV "Magnificat" organizują katolickie stowarzyszenie mediów SIGNIS-Białoruś, diecezja witebska Kościoła katolickiego, białoruskie pismo "Dialog" i studio filmowe "Stopkadr".

 

PAP, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

W Pińsku będzie ulica im. kardynała Świątka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 00:01
Pierwszy po 1991 roku kardynał Białorusi zmarł w lipcu tego roku i został pochowany w krypcie miejscowej katedry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Miłosza po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 09:52
Zaprezentowano cztery tomy dzieł Czesława Miłosza w języku białoruskim. Swoją twórczość przedstawiali białoruscy poeci i pisarze.
rozwiń zwiń