Raport Białoruś

Białoruś: Polacy odwiedzają groby powstańców i AK-owców

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 12:00
Polacy na Białorusi z okazji Wszystkich Świętych zapalą znicze na mogiłach powstańców styczniowych, żołnierzy 1920 i 1939 roku, Armii Krajowej, ofiar pacyfikacji hitlerowskich.

Jak mówi Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi (ZBP), zorganizowana opieka nad  grobami Polaków stała się możliwa w końcu lat 80.

W Surkontach leży oddział ppłk. Macieja Kalenkiewicza (ps. Kotwicz), żołnierze polegli w starciu z NKWD w 1944 r. - To jedyne miejsce, gdzie w należyty sposób upamiętnieni są żołnierze AK, którzy walczyli z władzą radziecką - podkreśla Andrzej Poczobut, szef Rady Naczelniej Związku Polaków na Białorusi.

W Raduniu Polacy pamiętają o żołnierzach Armii Krajowej zabitych przez oddział NKWD. -"Czerwoni” we wsi Piaskowce napadli na śpiących jak wilki na owce; potem ich zebrali na furę żebraczą, wieźli do Radunia, niechaj ludzie patrzą - śpiewa piosenkę o tych wydarzeniach Kazimierz Rodziewicz.

W Lerypolu Jan Radziwonowski dba o mogiłę polskich osadników zabitych przez komunistyczną milicję w 1939 r. Przypomina, że podobna tragedia wydarzyła się w pobliskiej Żydomli. Tam ustalono nazwiska osadników, ale nieznane jest nazwisko białoruskiego policjanta, który próbował ich bronić.

W Wawerce kombatanci AK zapalają znicze na kwaterze żołnierzy por. Jana Piwnika (ps. "Ponury"), poległych w walce z Niemcami pod Jewłaszami w 1944 r. - Doglądamy te groby cały czas  - opowiada Alfons Rodziewicz, który walczył w AK pod Lidą.

W Grodnie  znajdują się m.in. grób Elizy Orzeszkowej. W Horodnikach koło Oszmiany pogrzebano Jędrzeja Śniadeckiego, ojca polskiej chemii.

W Mińsku Polacy odwiedzają Cmentarz Kalwaryjski, określany jako "cmentarz szlachty polskiej", choć pochowani są na nim i wybitni Białorusini. Pochowano tam rodziny Eysymonttów, Czeczottów, Woyniłłowiczów, zasłużonych dla Polski i Białorusi.

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Znicze w polskich miejscach pamięci na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 16:54
Polscy dyplomaci i działacze Związku Polaków na Białorusi odwiedzą m.in. groby Elizy Orzeszkowej, gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, Tomasza Wawrzeckiego, ostatniego naczelnika Powstania Kościuszkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kwiaty dla Kastusia Kalinouskiego i Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 19:30
Kilkudziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji uczestniczyło w Świsłoczy pod Grodnem w akcji upamiętniającej uczestników powstania styczniowego 1863 roku.
rozwiń zwiń