Rozpoczął się objazd polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie. Uczestniczą w nim polscy dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie, członkowie Związku Polaków na Białorusi i innych polskich organizacji oraz senator Łukasz Abgarowicz - zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Przed południem znicze zapalono na cmentarzu wojskowym w Grodnie, gdzie znajduje się Krzyż Katyński i groby żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, a także obrońców miasta z 1939 roku. Andrzej Poczobut - polski aktywista i dziennikarz poinformował Polskie Radio, że w najbliższych kilku dniach znicze zostaną zapalone między innymi na mogile pisarki Elizy Orzeszkowej, pochowanej w Grodnie, oraz na grobie generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, zamordowanego przez sowietów w 1939 roku i pochowanego w miejscowości Sopoćkinie .
- Będą także zapalone znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej, na grobach żołnierzy, którzy zginęli w 1920 roku, a także na grobach Polaków, którzy zostali zamordowani w czasie okupacji niemieckiej - mówi Poczobut.
Polskie groby i kwatery żołnierzy znajdują się w wielu miejscach na zachodniej Białorusi, między innymi w Lidzie, Szczuczynie, Wasiliszkach czy Indurze.
Nasi dyplomaci z Mińska odwiedzą około 30 miejsc pamięci - poinformował Polskie Radio Tomasz Janik, kierownik wydziału konsularnego Ambasady Polski w Mińsku: - Będziemy się starali w tym roku pojechać w najodleglejsze miejsca od Mińska, które nie zawsze mogą być przez nas odwiedzane.
Polscy dyplomaci odwiedzą między innymi miejscowość Widze na północy Białorusi, gdzie znajduje się mogiła Tomasza Wawrzeckiego , ostatniego naczelnika Powstania Kościuszkowskiego.
IAR, agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś