Raport Białoruś

Ambasador RP: Polska ma dobre stosunki gospodarcze z Mińskiem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 12:10
Polska nie rezygnuje z projektu mostu energetycznego z Białorusią, wydaje dużo wiz jej obywatelom, a obroty handlowe wzrosły mimo problemów politycznych - powiedział ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka w wywiadzie dla "Narodnej Woli".
Audio

- W tym roku, który nie był najlepszy w stosunkach białorusko-polskich, obroty handlowe sięgną około 3 mld dolarów. Rok temu było to 2,4 mld dolarów. To znaczny wzrost - zauważył Szerepka w obszernym wywiadzie. Polski ambasador przypomniał, że istnieje pomysł budowy mostu energetycznegomiędzy Białorusią a Polską. Dodał, że Polska przekazała zaproszenie białoruskiemu wiceministrowi energetyki, by przyjechał do Polski na rozmowy.

 

Dyplomata mówił też, że wielu Białorusinów jeździ do Polski. W ciągu zeszłego roku ambasada wydała 201 tys. wiz, w ciągu 10 miesięcy tego roku - 243 tys. - Tak wielu Białorusinów może zobaczyć Polskę na własne oczy – podkreślił Leszek Szerepka.

 

Pytany o Kartę Polaka poinformował, że otrzymało ją ponad 20 tys. Białorusinów. W sprawie konfliktu wokół Związku Polaków na Białorusi (ZPB) zauważył, że Polska utrzymuje pewne kontakty ze strukturami ZPB popieranymi przez władze w Mińsku. - Są szkoły polskie, które są instytucjami oficjalnego związku i my pomagamy tym szkołom. Bierzemy udział w wydarzeniach, które oni organizują - wyjaśnił Szerepka. Dodał, że "nie widzi szczególnej aktywności tego związku".

Szerepka tłumaczył też sytuację wokół budynku polskiej ambasady w Mińsku. W jego ocenie byłoby nieprawdą stwierdzenie, że strona polska nie przygotowywała się do konieczności opuszczenia tego lokalu, którego umowa wynajmu wygasa pod koniec roku, a władze białoruskie jej nie przedłużą.

Potwierdził też, że strona białoruska nie zgodziła się na zwiększenie liczby pracowników konsulatu generalnego RP w Grodnie. Nie zgodziła się też na kupienie przez Polskę nowego, większego budynku na potrzeby konsulatu w tym przygranicznym mieście.

W wywiadzie Szerepka mówił też o stosunkach Białorusi z Unią Europejską. Powtórzył ocenę, wygłoszoną na niedawnej konferencji prasowej w Mińsku, że warunki, jakie UE wysuwa wobec Białorusi są minimalne, a jest to przestrzeganie praw człowieka. Zaznacza, że "nie będzie handlu" w sprawie osób aresztowanych po zeszłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. UE domaga się ich zwolnienia z więzień i rehabilitacji.

Tytuł wywiadu „Białoruś traci czas" można uznać za jego motto. Ambasador Szerepka powiedział, ze warunki do poprawy współpracy z Zachodem są jasne i niejednokrotnie o nich mówili wiodący politycy Unii Europejskiej. Chodzi o przestrzeganie na Białorusi praw człowieka. W tym kontekście zwrócił uwagę, że z białoruskich więzień powinni zostać wypuszczeni i zrehabilitowani politycy opozycyjni. Dla poprawyrelacji politycznych Białoruś powinna również przeprowadzić w przyszłym roku wybory parlamentarne zgodnie ze standardami OBWE.

 

PAP, IAR, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: polski ambasador kłamie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 20:18
Szef służby prasowej białoruskiego MSZ Andrej Sawinych zarzucił ambasadorowi Polski na Białorusi wypowiadanie "jednostronnych i nieobiektywnych opini" oraz mijanie się z prawdą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska reżimowa TV atakuje polskiego ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 05:30
Białoruska telewizja państwowa zarzuciła ambasadorowi Polski w Mińsku dezinformację. To odpowiedź na niedawną konferencję prasową ambasadora Leszka Szerepki.
rozwiń zwiń