Raport Białoruś

Ruszył mały ruch graniczny Białoruś-Łotwa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 11:33
Łotwa jest pierwszym państwem Unii, z którym Białoruś wprowadza uproszczone zasady przekraczania granicy. Nie wiadomo, kiedy zdecyduje się wcielić w życie porozumienie z Polską.
Ruszył mały ruch graniczny Białoruś-Łotwa

Od środy Białorusini i Łotysze mogą przekraczać granicę białorusko-łotewską na podstawie umowy o małym ruchu granicznym. O tym, że umowa weszła w życie poinformował rzecznik straży granicznej Białorusi Aleksander Ciszczanka.

Rzecznik straży granicznej wyraził nadzieję, że wejście umowy w życie nie spowoduje pogorszenia się sytuacji na granicy. - Badaliśmy sytuację na polsko-ukraińskiej granicy. Doświadczenie pokazuje, że mieszkańcy starają się nie łamać przepisów, żeby nie utracić prawa do bezwizowego przekraczania granicy - dodał.

Prawo do ubiegania się o zezwolenie na bezwizowe przekraczanie granicy w ramach umowy mają mieszkańcy żyjący stale na terenach przygranicznych co najmniej przez rok. Zezwolenia będą wydawane na okres od roku do 5 lat. Ich koszt wynosi 20 euro, ale emeryci, inwalidzi i dzieci mogą ubiegać się o ich bezpłatne wydanie. Osoby przekraczające granice na podstawie takich zezwoleń nie mogą jednak wyjeżdżać poza granice terenów objętych małym ruchem granicznym.

Na razie nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie umowa o małym ruchu granicznym między Polska i Białorusią. Mińsk podpisał taką umowę z naszym krajem, ale dotychczas jej nie ratyfikował.

Tymczasem Polska już we wrześniu 2010 roku zakończyła całą procedurę ratyfikacji umowy. Białoruscy rządowi politycy dają do zrozumienia, że przeszkodą na drodze do wprowadzenia umowy o małym ruchu granicznym są dwustronne relacje polityczne.
Za tereny przygraniczne objęte umową uznaje się jednostki terytorialne leżące w odległości nie więcej niż 30 km od granicy, ale jeśli część jednostki wykracza poza ten limit (nie dalej niż do 50 km od granicy), także jej mieszkańcom przysługuje prawo do korzystania z ruchu bezwizowego. Osoby korzystające z małego ruchu przygranicznego nie mogą wyjeżdżać poza granice terenów przygranicznych drugiego państwa.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na co liczy białoruska opozycja? "Wizy kosztują 60 euro"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:00
- Na razie Łukaszenko wypuszcza z kraju, ale wiza Schengen nie puszcza. Białorusini płacą najwięcej w świecie, 60 euro za jedną, nawet dwudniową wizytę. Nikt inny tyle nie płaci - powiedział Aleksander Milinkiewicz w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały ruch graniczny dla Litwy, ale nie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 14:56
Wkrótce wejdzie w życie porozumienie o małym ruchu granicznym między Białorusią, Łotwą i Litwą. Polska poczeka - nie wiadomo, jak długo. Mińsk obwinia Warszawę o tworzenie „nieprzyjaznego tła” dla tej umowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk blokuje ruch graniczny. Objąłby milion Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 12:00
Polska wypełniła procedury, impas wynika wyłącznie z braku decyzji politycznej w Mińsku – podkreśla polskie MSZ. Białoruś już 14 miesięcy temu mogła wprowadzić w życie umowę o małym ruchu granicznym.
rozwiń zwiń