Raport Białoruś

Broń z Białorusi, Rosji i Chin trafia do Darfuru

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 11:00
Sprzedaż broni do Sudanu podsyca łamanie praw człowieka w Darfurze – informuje raport Amnesty International.
Broń z Białorusi, Rosji i Chin trafia do Darfuru
Foto: źr. raport AI "No end to violence in Darfur"

Amnesty International apeluje o wzmocnienie embarga ONZ na broń i zgodę rządów na traktat o handlu bronią.

W raporcie AI  "No end to violence in Darfur” organizacja ujawnia na podstawie dokumentów ONZ, że broń jest sprzedawana do Sudanu  mimo dowodów, że zostanie użyta przeciwko cywilom w Darfurze.

Są to dostawy amunicji, śmigłowców i samolotów szturmowych, rakiet i pojazdów opancerzonych. Problemem są przede wszystkim dostawy z Chin i z Rosji. Jednak Białoruś również sprzedaje broń Sudanowi. Według raportu w latach 2008-2010 Sudan otrzymał od Białorusi m.in. 15 samolotów Su-25, a we wcześniejszych latach (2004 i 2007) 22 wozy BTR-70, 7 BTR-80 i 22 BRDM.

Dostawa broni do Sudanu nie jest nielegalna, ale embargo ONZ wymaga, by władze sudańskie gwarantowały, że nie zostanie ona użyta w Darfurze.

Konflikt w Darfurze rozpoczął się w 2003 roku. Niearabscy buntownicy rozpoczęli powstanie przeciw rządowi. Według szacunków ONZ, w wojnie domowej zginęło ponad 300 tysięcy osób, 2 miliony 700 tysięcy opuściło swoje domy.

 

Sprawa Sudanu w ONZ

- Konflikt w Darfurze jest podsycany przez ciągły napływ broni z zagranicy. Aby zapobiec dalszym poważnym naruszeniom praw człowieka, wszystkie zagraniczne dostawy broni do Sudanu powinny zostać natychmiast zawieszone, a embargo ONZ na broń powinno zostać rozszerzone na cały kraj - mówi Brian Wood, ekspert ds. wojskowych Amnesty International.

W przyszłym tygodniu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ponownie rozpatrzy obecne sankcje na Sudan. Ponadto rządy powrócą do ważnych rozmów dotyczących przyszłego Traktatu o handlu bronią. Skuteczny traktat powinien zmuszać rządy do zaprzestania dostaw w sytuacjach, gdy istnieje znaczne ryzyko, że broń będzie użyta do popełniania lub ułatwiania popełniania poważnych naruszeń praw człowieka lub zbrodni wojennych.

Broń dostarczana do rządu Sudanu jest używana w Darfurze zarówno bezpośrednio przez Sudańskie Siły Zbrojne (Sudan Armed Forces (SAF)) jak i przez bojówki wspierane przez rząd, takie jak Ludowe Siły Obronne (Popular Defence Force (PDF)). PDF jest formalnie dowodzona i wyposażana przez SAF – jednostki te działają z nią ramię w ramię, a PDF korzysta z pojazdów SAF.

 

agkm, AI, charter97.org

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Jesteśmy wrogami”. Weteran Afganistanu i działacz skazany

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 17:55
Białoruski obrońca praw człowieka Aleh Wołczak został oskarżony o przeklinanie w obecności milicjantów. Został skazany na cztery dni aresztu.
rozwiń zwiń