Raport Białoruś

Ambasador Polski wrócił do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 21:00
W środę z powrotem na Białorusi było co najmniej trzech ambasadorów; Leszek Szerepka, ambasador Szwecji Stefan Eriksson i Litwy, Edminas Bagdonas.
Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka
Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka Foto: Włodzimierz Pac/ Polskie Radio

Niedługo w Mińsku pojawią się ambasadorowie kolejnych państw Unii Europejskiej. Z kolei do Warszawy i Brukseli powrócili ambasadorowie Białorusi.

W środę wczesnym popołudniem szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom, że ambasador RP jest już na Białorusi. - Jeśli ustały powody tego zgrzytu dyplomatycznego w relacjach UE z Białorusią, to mogą też przestać funkcjonować skutki - mówił Sikorski podczas konferencji prasowej. - Wydaje mi się, że możemy mieć satysfakcję z solidarności europejskiej w tej sprawie, która - jak widzimy - jest skuteczna - dodał.

Szef MSZ podkreślił, że ważniejszy od miejsc przebywania ambasadorów jest stan relacji między UE a Białorusią, a  ten "zależy (on) od tego, jak Białoruś traktuje swoich własnych obywateli". - Przypominam naszą niezmienną politykę warunkowości i niezmienną zachętę dla władz Białorusi na rzecz po pierwsze zwolnienia więźniów politycznych, co umożliwi dialog z UE, a później przeprowadzenia wyborów parlamentarnych zgodnie ze standardami międzynarodowymi - powiedział. Podkreślił, że spełnienie m.in. tych warunków umożliwiłoby bliską współpracę Białorusi z UE, a także pomoc.

Marek Bućko z Fundacji Wolność i Demokracja uważa, że powrót unijnych ambasadorów na Białoruś jest przedwczesny. W jego ocenie, nie należy spodziewać się poprawienia sytuacji więźniów politycznych w tym kraju. Według Marka Bućki, nie należy liczyć na dobrą wolę Aleksandra Łukaszenki. Jak dodał, Unia Europejska zbyt szybko zdecydowała o powrocie swoich dyplomatów.

Mińscy komentatorzy i politycy mówią o zmniejszeniu napięcia w relacjach między Białorusią i Unia Europejską. Jednak podkreślają, że jeszcze nie można mówić o pełnej normalizacji relacji.

Dyplomaci państw Wspólnoty pod koniec lutego opuścili stolicę Białorusi na znak solidarności z ambasadorem Polski i stałą przedstawiciel UE w Mińsku. Władze białoruskie zażądały od nich, by udali się na konsultacje do swoich krajów. Była to reakcja na rozszerzenie unijnych sankcji.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Mińsk rozważa powrót ambasadorów do Warszawy i Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 11:00
Z drugiej strony MSZ Białorusi może wkrótce wypowiedzieć się w sprawie powrotu do Mińska ambasadorów Unii Europejskiej - nie wyklucza Andrej Sawinych, rzecznik resortu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Protasiewicz: ułaskawienie więźniów to efekt sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:00
- Twarda postawa wobec reżimu białoruskiego, a zwłaszcza rozpoczęcie dwa miesiące temu procedury wdrażania sankcji ekonomicznych, spowodowało po raz pierwszy taką reakcję, jakiej oczekiwaliśmy od Mińska – ocenił w radiowej Jedynce Jacek Protasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: zależy nam na partnerstwie z UE, mamy obroty handlowe

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:30
- Tylko przez dialog może dojść do zmniejszenia napięcia w stosunkach Białorusi z Unią Europejską - oświadczył Andrej Sawinych, rzecznik białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wkrótce polski ambasador i przedstawicielka UE wrócą do Mińska"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 10:20
Na Białoruś powrócą w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia ambasador Polski i przedstawiciel Unii Europejskiej – pisze portal EUovserver, powołując się na urzędnika w korpusie dyplomatycznym UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador Czech: wracam na Białoruś w piątek

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 21:00
Ambasador Czech Jirzi Karas powiedział dziennikarzom, że wraca do Mińska i dodał, że jest bardzo z tego powodu zadowolony.
rozwiń zwiń