Raport Białoruś

"Wkrótce polski ambasador i przedstawicielka UE wrócą do Mińska"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 10:20
Na Białoruś powrócą w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia ambasador Polski i przedstawiciel Unii Europejskiej – pisze portal EUovserver, powołując się na urzędnika w korpusie dyplomatycznym UE.
Audio
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: Parlament Europejski

- Decyzja w sprawie powrotu ambasadorów unijnych do Mińska ma zapaść 23 kwietnia na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej – tak z kolei poinformowały korespondenta Polskiego Radia w Mińsku źródła dyplomatyczne Białorusi. Jak zauważa korespondent Polskiego Radia, szybki powrót ambasadorów do Mińska przewidują też białoruskie i rosyjskie media. Wychodząca w Moskwie rządowa "Rassijskaja Gazieta" twierdzi, że dyplomaci przyjadą na Białoruś w ciągu najbliższych 10 dni bez rozgłosu medialnego. Według gazety dopiero po przyjeździe do Mińska zostanie potwierdzony fakt ich przybycia. Natomiast największy miński dziennik "Sowietskaja Biełorussija" w ironicznym tonie stwierdza, że nikt ambasadorów z Mińska nie wyganiał. - W Unii Europejskiej teraz panuje taki zwyczaj, że najpierw się działa, a potem myśli - pisze autor artykułu.

-Od pewnego czasu w mediach pojawiają się nieoficjalne informacje dotyczące powrotu dyplomatów do Mińska. Przedstawiciele Unii i Polski zostali poproszeni 28 lutego o wyjazd z Mińska na konsultacje do swoich krajów, co było reakcją na nałożenie kolejnej tury sankcji na Białoruś. W odpowiedzi w akcie solidarności wszystkie kraje Unii Europejskiej zdecydowały się odwołać swoich ambasadorów na konsultacje.

23 marca Unia Europejska ponownie nałożyła sankcje na Mińsk, zamroziła aktywa 29 firm trzech oligarchów związanych z Aleksandrem Łukaszenką. Państwa Unii oświadczyły także, że do czasu uwolnienia więźniów politycznych, będą rozszerzać sankcje.

 13 i 14 kwietnia z więzienia uwolniono dwóch czołowych opozycjonistów białoruskich, byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua i Źmiciera Bandarenkę. Wciąż jednak wyroki odbywa kilkunastu więźniów politycznych: wśród nich Aleś Bialacki, przewodniczący Centrum Praw Człowieka Wiasna, Mykoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta, Źmicier Daszkiewicz, lider Młodego Frontu, Eduard Lobau, Siarhiej Kawalenka, który przez kilka miesięcy prowadził protest głodowy.

IAR/EUobserver/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Bandarenka uwolniony. "Chcę, by mój kraj był wolny”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 14:00
- Będę kontynuował swoją społeczną działalność. Chcę, żeby mój kraj stał się wolny, żeby był europejski – powiedział białoruski opozycjonista Źmicier Bandarenka kilka godzin po wyjściu z kolonii karnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia czeka na wyzwolenie wszystkich więźniów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 23:40
Zwolnienie z więzienia na podstawie wniosku o ułaskawienie wymuszonego przez tortury nie jest metodą, której Unia Europejska i Parlament Europejski oczekują – zauważył eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sannikau: próbowano mnie zniszczyć i doprowadzić do samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 10:53
Nawet za Stalina nie stosowano wobec więźniów politycznych tak nikczemnych metod, jak teraz na Białorusi - mówił Andrej Sannikau o tym, jak służby specjalne traktowały go w więzieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Protasiewicz: ułaskawienie więźniów to efekt sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:00
- Twarda postawa wobec reżimu białoruskiego, a zwłaszcza rozpoczęcie dwa miesiące temu procedury wdrażania sankcji ekonomicznych, spowodowało po raz pierwszy taką reakcję, jakiej oczekiwaliśmy od Mińska – ocenił w radiowej Jedynce Jacek Protasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zmienia tekst zbyt ostrego orędzia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 15:00
Aleksander Łukaszenka przesuwa orędzie do narodu. - Polecił zmienić jego tekst m.in. w części dotyczącej polityki zagranicznej - powiedział jego rzecznik Paweł Lohki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sannikau nie mówi, czy będzie działać w polityce

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 15:30
- Zastanawiam się w ogóle, jak dalej żyć. To straszne, co zrobili z moją rodziną. Muszę spróbować wrócić do życia – odparł były kandydat na prezydenta Andrej Sannikau, zapytany, czy myśli o kontynuowaniu działalności politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makiej: powrót ambasadorów UE jest warunkowy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 03:00
Administracja prezydenta Białorusi, uważa że powrót ambasadorów jest możliwy, gdy Unia zrezygnuje z polityki "szantażu i sankcji". - Nie będzie zwalniania więźniów i rehabilitacji pod presją - oświadczył też Uładzimir Makiej, szef prezydenckiej administracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Radzina: na Białorusi nie ma liberalizacji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 09:00
Współpracownicy Andreja Sannikaua i Źmiciera Bandarenki, który przebywają w Warszawie, uważają, że Zachód nie powinien podejmować dialogu z Białorusią do czasu zwolnienia wszystkich więźniów.
rozwiń zwiń