Raport Białoruś

Oskarżeni za przemycanie Wietnamczyków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 10:00
12 osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku o organizowanie przemytu cudzoziemców przez granicę z Białorusią.
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicę
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicęFoto: Wikimedia Commons/Krzysztof Maria Różański

W zarzutach jest mowa o co najmniej ośmiu grupach nielegalnych imigrantów. Po przekroczeniu granicy zatrzymano 49 Wietnamczyków.

Jak powiedział w piątek rzecznik prasowy białostockiej prokuratury Adam Kozub, wśród oskarżonych są zarówno Polacy, jak i Białorusini i Wietnamczycy. Zarzuty dotyczą okresu od czerwca 2009 do sierpnia 2010 roku. - Wietnamczycy na teren województwa podlaskiego byli przeprowadzani nad pasem granicy po kładce, która została ustawiona na dwóch podstawkach - jednej na terytorium RP i drugiej na terytorium Białorusi, w poprzek pasa granicy - dodał Kozub.

Więcej nielegalnych imigrantów

Według prokuratury wskutek działań tej grupy łącznie co najmniej 8-krotnie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią przez grupy cudzoziemców.
W ten sposób granicę przekroczyło co najmniej 49 Wietnamczyków (tylu zatrzymano). Za nielegalne przekroczenie granicy płacili pośrednikom po kilka tysięcy dolarów. Największą zatrzymaną była grupa 30 Azjatów, których Straż Graniczna zatrzymała w sierpniu 2010 roku w Dąbrowie Białostockiej. Cudzoziemcy przewożeni byli w busie, zatrzymano też wówczas kierowcę busa oraz trzy inne osoby związane z przemytem, które jechały samochodem osobowym.

O kierowanie grupą oskarżony został 52-letni mieszkaniec Białegostoku. Zarzuty mu postawione dotyczą kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw, polegających na organizowaniu obcokrajowcom przekraczania - wbrew przepisom - granicy polsko-białoruskiej.

Jak podała prokuratura, zatrzymani generalnie nie przyznali się do zarzutów. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Najwyższa kara, która może być wymierzona za przypisane im przestępstwa, to 12 lat więzienia.

W minionych latach przemyt cudzoziemców przez granicę z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE, należał w województwie podlaskim do rzadkości, rocznie było to kilka grup nielegalnych imigrantów. W tym roku Podlaski Oddział SG notuje coraz więcej takich prób. Dotąd zatrzymano ponad sto osób w kilkunastu grupach, m.in. pod koniec kwietnia zatrzymana została grupa, w której było 15 obywateli Afganistanu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Obóz nielegalnych imigrantów przy granicy Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:00
W obozie znajdowało się 36 obywateli Wietnamu w wieku około 30 lat. Nie mieli ze sobą ani pieniędzy, ani dokumentów potwierdzających ich tożsamość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka do Putina: nasila się migracja na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 07:29
Współpraca gospodarcza, budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu, ale również problem migrantów na granicy Białorusi z Polską i Litwą były wśród tematów rozmów prezydentów Rosji i Białorusi
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Unia powinna płacić Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś co roku zatrzymuje dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i zasugerował, że UE powinna jej za to płacić.
rozwiń zwiń