Raport Białoruś

Za dużo żubrów na Białorusi? ”Można strzelać do agresywnych”

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 14:10
Według władz populacja żubrów na Białorusi rośnie, a w grudniu uznano ją za „nadmierną”. W związku z tym w grudniu resort zasobów naturalnych rozszerzył katalog żubrów, które wolno odstrzeliwać.
Żubry
ŻubryFoto: źr. www.lasy.gov.pl

- W ciągu ostatnich 17 lat pogłowie żubrów w białoruskich lasach wzrosło 2,8 razy i według stanu na 1 kwietnia 2012 r. wynosiło 1052 osobniki - podkreślił w rozmowie z agencją BiełTA dyrektor oddziału bioróżnorodności Ministerstwa Zasobów Naturalnych Alaksandr Hirajeu.

Dla miłośników żubrów: polskie żubry można podglądać w kamerce online na stronie Lasów Państwowych >>>

W grudniu resort uznał nawet, że liczebność tego gatunku na Białorusi jest nadmierna i rozszerzył kategorie żubrów, które wolno odstrzeliwać - do chorych dodano także cielęta urodzone jesienią, argumentując to ich większą podatnością na choroby, oraz osobniki agresywne wobec przedstawicieli własnego gatunku (nie licząc pory godowej) oraz wobec ludzi.

lasy.gov.pl
lasy.gov.pl

Zoolodzy zaskoczeni

 Nowe przepisy zaskoczyły białoruskich zoologów, którzy nie uważają żubrów za zwierzęta niebezpieczne. Tłumaczą, że niezwykle rzadko bywają one agresywne wobec ludzi, a przejawianie przez nie agresji wobec siebie nawzajem, zwłaszcza w pobliżu karmników, jest czymś naturalnym.

 - Silniejsze zwierzęta ustalają między sobą hierarchię, a jeśli nie będą potwierdzać swojego statusu, stracą przywództwo w stadzie - powiedział niezależnej gazecie internetowej "Biełorusskije Nowosti" pracownik naukowy berezyńskiego rezerwatu Alaksandr Kasztalan.

 Specjaliści nie zaprzeczają, że wraz ze wzrostem liczebności żubrów rosną straty w rolnictwie powodowane przez te zwierzęta. W czasach sowieckich, gdy dopiero rozpoczynano reintrodukcję żubrów, gospodarstwom rekompensowano straty powodowane przez te zwierzęta. - To samo jest teraz w Polsce, ale na Białorusi po rozpadzie ZSRR takie odszkodowania istnieją tylko na papierze. Nie słyszałem, żeby w ciągu ostatnich 10 lat wypłacono rekompensatę za straty na polach z powodu żubrów - mówi Kasztalan.

Argument o nadmiernej liczebności uważa za wymyślony. - Polskie terytorium Puszczy Białowieskiej jest znacznie mniejsze niż białoruskie, a populacja żubrów nie jest tam mniejsza. Ale Polacy jakoś nie podnoszą kwestii ich nadmiernej liczby i konieczności jej obniżenia - mówi.

W niektórych rezerwatach żubrów jest coraz mniej

Podkreśla też, że o ile liczba żubrów w Puszczy Białowieskiej rośnie, to np. w rezerwacie berezyńskim w ciągu ostatnich lat nie narodziło się żadne cielę. Jego zdaniem wynika to z niewystarczającego zróżnicowania genetycznego, gdyż wszystkie żubry, które obecnie żyją na Białorusi, pochodzą od zaledwie kilkunastu osobników. - Przynajmniej w naszym rezerwacie o nadmiernej liczebności nie można mówić. Wręcz przeciwnie, za 15-20 lat może już nie pozostać żaden żubr - ocenia.

Na Białorusi żubry żyją na wolności w dziewięciu skupiskach, m.in. na Polesiu i w obwodzie mińskim. Największe z nich to Puszcza Białowieska.

Hirajeu powiedział, że planuje się tworzenie nowych mikropopulacji. Narodowa Akademia Nauk Białorusi opracowała w tym celu schemat reintrodukcji żubra w kolejnych miejscach. Jak podkreślił, ze względu na cechy klimatyczne oraz szatę roślinną najlepiej nadaje się do tego celu środkowa Białoruś.

W Polsce pod koniec 2010 r. żyły 1224 żubry.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: lisica postrzeliła myśliwego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 09:30
Do niezwykłego zdarzenia doszło na polowaniu w okolicach miasteczka Szczuczyn na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwumetrowy sum gigant na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 11:37
Rybę swoich marzeń złowił białoruski rybak Siarhiej Sień spod miasteczka Stolin na południu Białorusi - to sum o długości 2 metrów i 22 centymetrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymano podejrzanego o kaleczenie kormoranów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 20:35
Milicja ujęła mężczyznę, który miał obciąć dzioby pisklętom ponad 100 kormoranów nad jeziorem w regionie witebskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gęsi, kozy, koty i krowa w rezydencji Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 20:00
W rezydencji Aleksandra Łukaszenki żyje wiele zwierząt, w tym krowa i kozy - powiedział rzecznik Pawał Liohki Radiu Swaboda z okazji przypadającego 16 sierpnia Międzynarodowego Dnia Bezdomnych Zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: służby zabijają tysiące psów i kotów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 14:30
Na Białorusi wciąż nie ma ustawy o ochronie praw zwierząt, brakuje dla nich schronisk – alarmują białoruscy obrońcy praw zwierząt.
rozwiń zwiń