Raport Białoruś

Twarzą do szubienicy – nowa książka o Kalinowskim

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 08:00
Książka zawiera teksty publicystyczne Konstantego Kalinowskiego w języku białoruskim. Przetłumaczono na język polski i ukraiński słynne "listy spod szubienicy".
Audio
Twarzą do szubienicy  nowa książka o Kalinowskim
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Na Białorusi ukazała się książka "Twarzą do szubienicy" poświęcona Konstantemu Kalinowskiemu i powstaniu styczniowemu. W tym roku obchodzimy 150 rocznicę tego zrywu niepodległościowego oraz 175 rocznicę urodzin Kalinowskiego.

Jazep Januszkiewicz, autor książki powiedział Polskiemu Radiu, że jest ona podzielona na dwa rozdziały. Pierwszy zawiera spuściznę publicystyczną Konstantego Kalinowskiego w języku białoruskim, zaś w drugim rozdziale zebrano utwory białoruskich poetów poświęcone Kalinowskiemu. Pisarz i archiwista podkreśla, że w książce znalazły się trzy tzw. "listy spod szubienicy", które Kalinowski napisał w celi oczekując na wyrok śmierci. Zostały one przetłumaczone na język polski i ukraiński.

Konstanty Kalinowski był przywódcą powstania styczniowego na Litwie. Na Białorusi ten zryw niepodległościowy nazywa się również powstanie Kalinowskiego.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl
Powstanie styczniowe: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kastuś Kalinowski na czele białoruskiego panteonu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:55
Konstanty Kalinowski, królowie i książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego, poeci i pisarze tacy jak Eliza Orzeszkowa, to panteon narodowy Białorusi, w wielu punktach wspólnym z polskim - mówi Franak Wiaczorka, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mogiły powstańców styczniowych na Wschodzie na mapie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 02:00
Wykaz mogił powstańczych na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji udostępniła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazeta Konstantego Kalinowskiego znów się ukaże

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 17:12
Gazeta przygotowująca grunt pod powstanie styczniowe wśród chłopstwa na Białorusi "Mużyckaja Prawda" zostanie wznowiona w tym roku w Brześciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyktando na podstawie ”Listów spod szubienicy”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:00
Dyktando tekstu przywódcy powstania styczniowego na Litwie i Białorusi, Konstantego Kalinowskiego, zorganizowały w sobotę, w 175. rocznicę jego urodzin, niezależne portale białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel do władz Białorusi o obchody powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 06:20
Apel o uczczenie 150 rocznicy powstania skierowała do władz Białorusi jedna z partii opozycyjnych. – Zryw 1863 roku wpłynął na budzenie się białoruskiej świadomości narodowej – zaznaczono w apelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 1000 zł kary za modlitwę przy grobie powstańca

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:11
Aleksander Kołyszko, polski działacz z Lidy na zachodniej Białorusi, został ukarany grzywną w wysokości 2,5 miliona rubli (około tysiąca złotych) za modlitwę przy grobie powstańca styczniowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa o powstaniu styczniowym w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:20
Ponad 100 książek i rękopisów zgromadzono w Mińsku na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Ekspozycja mieści się w Centralnej Bibliotece Naukowej Białoruskiej Akademii Nauk
rozwiń zwiń