Raport Białoruś

Maslenica: bliny i karnawał na pożegnanie zimy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:00
U wschodnich sąsiadów rozpoczyna się Maslenica, prawosławne ostatki. Prawosławni Białorusini, Rosjanie czy Ukraińcy przez tydzień będą bawić się przed nadejściem Wielkiego Postu.
Audio
Święto Maslenicy
Święto MaslenicyFoto: Wikipedia/CC/Кожин С.Л. /Simon Leonidovitch Kozhin

Maslenica dla Białorusinów kojarzy się przede wszystkim z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Ludzie przez tydzień będą objadać się blinami, powoli przygotowując się do nadejścia postu. Każdy dzień tego święta ma inne znaczenie.

Na przykład w poniedziałek rozpoczyna się rytuał pieczenia blinów. Również w poniedziałek należy zrobić ze starych ubrań i słomy kukłę. W środę zięciowie przychodzą na bliny do teściowych. A od czwartku tradycja ludowa nakazuje przerwanie wszelkich prac i oddanie się uciechom. W przeszłości na wsiach zjeżdżano na sankach z pagórków, organizowano kuligi, a w niektóry regionach - walki na pięści. Kulminacja Maslenicy przypada w niedzielę, gdy pali się kukłę. Tego dnia w białoruskich miastach odbywają się przeróżne zabawy.

 W masleniczny tydzień nie jest przyjęte spożywanie mięsa, a najpopularniejsze potrawy w tym okresie to ser, kawior, rybne wypieki oraz symbolizujące słońce - bliny.

Polano na szyi

Na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem Maslenicy istniał zwyczaj "ciągnięcia klocka" - kobiety chodziły po wioskach, ciągnąc na sznurze polano. Jeśli spotykały po drodze kawalera, który nie zdążył się jeszcze ożenić, zarzucały mu na szyję powróz z polanem i zmuszały do jego ciągnięcia. Z tej "niewoli" trzeba się było w jakiś sposób wykupić.

Uważano, że im dłużej będzie się tego dnia jeździć, tym lepiej obrodzi w danym roku len. Ojcowie wozili zaś swe niezamężne córki na sankach po okolicznych wioskach, szukając dla nich kawalera.

Teraz zdarza się, że "klocki" przyczepiają sobie pracownicy w biurze, po czym konieczne jest wykupienie się.

Maslenica była jednym ze świąt, które obchodzono w czasach sowieckich, kiedy religię eliminowano z życia społecznego. Współcześnie na Białorusi Maslenica ciekawie jest świętowana w Smolewiczach niedaleko Mińska - odbywają się tam festyny, składanie życzeń, są świąteczne wypieki.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prawosławni chrześcijanie świętują Wigilię

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 09:00
Święta Narodzenia Pańskiego dwa tygodnie później niż katolicy, świętują prawosławni między innymi na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini na święta przepędzali z izby Kaliady

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 14:58
Starym wiankiem Białorusini przeganiali kiedyś biedę z izby. W niektórych wsiach odbywały się zaślubiny, tzw. Żeniaczka Ciereszki. To niektóre ze zwyczajów świątecznych, o których mówią etnografowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Chrztu Pańskiego: kąpiele w przeręblach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 11:00
Wyznawcy prawosławia obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Na Białorusi jest ono nazywane Jordanem. Ma wieloletnią tradycję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
W półmilionowym mieście Homel na południowym-wschodzie Białorusi zostanie odbudowany katolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta została zburzona w 1940 roku przez bolszewików.
rozwiń zwiń