Raport Białoruś

Wielkanoc dla 1,5 miliona katolików na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 11:00
U naszych wschodnich sąsiadów niektóre zwyczaje wielkanocne są zapomniane, ale te, które się zachowały, są podobne do polskich. To efekt wspólnych historycznych doświadczeń.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Wielkanoc na Białorusi
Wielkanoc dla 1,5 miliona katolików na Białorusi
Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Wielkanoc świętuje obecnie półtora miliona katolików na Białorusi. Na Białorusi zwyczaje wielkanocne częściowo zanikły w związku z przymusową ateizacją społeczeństwa w okresie Związku Radzieckiego oraz migracją ludności ze wsi do miast.

Katolicy na Białorusi, tak jak w Polsce, przygotowują święconkę, którą po poświęceniu ustawia się na wielkanocnym stole. - Stół wielkanocny powinien być duży i nakryty białym obrusem. Poświęcone pokarmy stawia się na środku. Wśród potraw dominują wędliny, wyroby mięsne i sałatki - mówi pani Helena Marczukiewicz, polska działaczka z Mińska. Podkreśla, że ważne są spotkania międzypokoleniowe za świątecznym stołem, u rodziców czy dziadków.

Polacy mieszkający w Mińsku chodzą do kościołów na nabożeństwa w języku polskim. Na Białorusi w poniedziałek wielkanocny odbywają się zabawy z malowanymi jajami, czyli bicie i toczenie jaj. Nie ma natomiast tradycji lanego poniedziałku.

PAP/
PAP/ EPA/TATYANA ZENKOVICH

 

Sobotnia święconka

W Wielką Sobotę również białoruscy katolicy święcili pokarmy. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików osobiście pobłogosławił pokarmy w 7 parafiach w Mińsku i w podstołecznym mieście Raków. W białoruskich mediach ukazał się okolicznościowy list pasterski metropolity Kondrusiewicza.

Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz kościoła Świtego Szymona i Świętej Heleny w Mińsku powiedział Polskiemu Radiu, że święcenie pokarmów miało odbywać  się cały dzień. Wierni przynosili je w specjalnie przystrojonych koszyczkach. „Obowiązkowo musi być chleb, woda, sól i jajko. Mogą być też wędliny czy gorzkie zioła, jeżeli pozwala na to budżet rodzinny” - mówi ksiądz Zawalniuk.

PAP/EPA/TATYANA
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

 

Wielkanocne życzenia katolikom przekazał też Aleksander Łukaszenka. Białoruś jest jedyną poradziecką republiką, gdzie najważniejsze katolickie święta - Wielkanoc i Boże Narodzenie - są świętami państwowymi i dniami wolnymi od pracy.

Większość Białorusinów to prawosławni, katolicy zaś to około 15 procent społeczeństwa. Większość mieszkańców jest prawosławna. Oni będą w tym roku świętować Wielkanoc 5 maja.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Papież Franciszak czy papież Francysk. Dylemat na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 09:00
Wraz z wyborem nowego papieża u białoruskich lingwistów pojawił się problem, jak prawidłowo wymawiać jego imię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec Maslenicy: wschodni sąsiedzi palą Marzannę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 08:20
Prawosławni Białorusini w niedzielę obchodzą ostatni dzień Maslenicy. Przez tydzień nasi wschodni sąsiedzi bawili się i objadali blinami, czyli naleśnikami. Od poniedziałku rozpoczynają Wielki Post.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delegacje z Białorusi na inauguracji papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:14
Na mszy inaugurującej pontyfikat będzie zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz. Władze Białorusi posłały do Rzymu szefa wyższej izby parlamentu, w skład oficjalnej delegacji wejdą tez ambasadorowie w Rzymie i w Watykanie.
rozwiń zwiń