Raport Białoruś

Białoruś: dziennikarze skazani na areszt. Według milicji ”przeklinali”

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 23:36
Białoruski sąd skazał na 10 dni aresztu blogera Źmiciera Halko, a na 12 dni aresztu dziennikarza Radia Racja Aleksandra Jaraszewicza.
Białoruś: dziennikarze skazani na areszt. Według milicji przeklinali
Foto: svaboda.org

6 maja wieczorem Halko i Jaraszewicz wracali z powitania działaczy, których wypuszczono z więzienia na wolność po zatrzymaniach po. tzw. czarnobylskim szlaku, marszu pamięci ofiar katastrofy w Czarnobylu, który odbywa się co roku 26 kwietnia.

Dziennikarze powiedzieli, że przy wejściu do metra podjechał mikrobus, wysiadło z niego pięciu milicjantów w cywilu i wepchnęło ich do pojazdu. Następnie zawieziono ich do aresztu.

Świadek milicjant Wiktar Żarski zeznał, że obaj dziennikarz szli ulicą i głośno przeklinali, a on z drugim milicjantem podeszli, żeby zwrócić im uwagę…

Sąd opierając się na zeznaniach milicjantów skazał dziennikarza i blogera na 12 i 10 dni aresztu. Jaraszewicz niedawno wyszedł z więzienia. Poprzednim razem został zatrzymany, gdy wracał z akcji czarnobylski szlak, gdzie przygotowywał reportaż, a następnie został skazany na trzy dni aresztu.

Na sali byli obecni niezależni dziennikarze, którzy przez SMS-y przesyłali swoim redakcjom relacje z procesu. Stwierdzili, że zeznania świadków-milicjantów były sprzeczne.

Sędzia Tacciana Matył skazała dziennikarza Aleksandra Jaroszewicza na 12 dni aresztu za niepodporządkowanie się milicji, a sędzia Jauhien Chatkiewicz -  blogera Źmiciera Halko na 10 dni aresztu za niepodporządkowanie się milicji i drobne chuligaństwo.

Pod koniec procesu sędzia zabronił dziennikarzom relacjonującym rozprawę korzystać z telefonów. Jak mówił wiceprezes niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Barys Harecki – dziennikarze musieli oddać milicji telefony na przechowanie.

Svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: areszt za plakat ze zdjęciem więźnia politycznego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:30
Białoruski opozycjonista Pawał Winahradau został skazany przez sąd w Mińsku na 12 dni aresztu za wywieszenie przy wejściu do stacji metra portretu więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza oraz historycznej flagi Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reporterzy Biełsatu zatrzymani za fotografowanie budowy elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 14:44
Aleś Barazienka i Nasta Jaumen zostali zatrzymani w Ostrowcu w pobliżu placu budowy nowej białoruskiej elektrowni atomowej - informuje portal Biełsatu. Fotografowali plac budowy w rocznicę tragedii w Czarnobylu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski szlak w Mińsku. Doszło do zatrzymań

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 19:00
W 27. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu setki osób manifestowały w Mińsku przeciwko budowie siłowni jądrowej na Białorusi. Organizatorem czarnobylskiego szlaku była opozycja. Doszło do zatrzymań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymania w dniu czarnobylskiego szlaku. Obława na ekologów, kilka osób w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 07:00
W rocznicę katastrofy w Czarnobylu i w czasie organizowanego przez opozycję pochodu, tzw. czarnobylskiego szlaku, doszło do zatrzymań działaczy i dziennikarzy – informują białoruskie media niezależne. Część osób zwolniono, ale kilka osób jest nadal w areszcie i czeka ich proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Racyja apeluje do reżimu o uwolnienie dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:00
Radio Racyja, nadające z Białegostoku po białorusku, występuje w obronie swoich dziennikarzy. Zostali oni uwięzieni po akcji opozycji, czarnobylskim szlaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: będzie proces za ulotki o więźniach politycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 14:30
Mieszkaniec Grodna Siarhiej Wieramiejenko będzie miał proces administracyjny. Milicja skonfiskowała mu torbę ulotek z akcji ”Napisz list do więźnia politycznego”.
rozwiń zwiń