Raport Białoruś

Panie wygrały sprawdzian z języka polskiego na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 20:00
Sprawdzian z języka polskiego zorganizowała ambasada RP w Mińsku. Zwyciężczynie pojadą na kursy i warsztaty polonistyczne do Cieszyna.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): sprawdzian z języka polskiego w Mińsku
Panie wygrały sprawdzian z języka polskiego na Białorusi
Foto: Glow Images/East News

 Drugi Ogólnobiałoruski Sprawdzian z Języka Polskiego odbył się w Mińsku. Został zorganizowany Ambasadę Polski na Białorusi przy współpracy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięło w nim udział około 60 osób. Piszący dyktando byli podzieleni na dwie grupy: nauczyciele języka polskiego i pozostałe osoby.

W kategorii nauczycielskiej wygrała Irina Blocka, pracownik naukowy z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, która jako jedyna uczestniczka sprawdzianu nie zrobiła ani jednego błędu. W drugiej grupie piszących najlepsza okazała się Alona Jaroszewicz, pracująca w jednej z mińskich drukarni.

Elżbieta Szczepańska-Dąbrowska, radca ds. kultury i nauki Ambasady Polski w Mińsku powiedziała Polskiemu Radiu, że najlepsi znawcy języka polskiego z Białorusi otrzymali cenne nagrody. - Dla zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii dla wszystkich chętnych jest wyjazd do Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Cieszynie. Podobnie w kategorii dla nauczycieli języka polskiego jest wyjazd na warsztaty polonistyczne również do Cieszyna. Z kolei zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali w prezencie sprzęt elektroniczny i słowniki, które pomogą w dalszej edukacji- poinformowała przedstawicielka ambasady, która uczestniczyła w organizowaniu sprawdzianu.

Uczestnikom białoruskiego dyktanda z języka polskiego nie stawiano ograniczeń wiekowych ani zawodowych. Pisać mógł każdy chętny.

IAR/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Krzyże polskich żołnierzy wystają spod nowych grobów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 03:00
Na Białorusi nie można godnie chować AK-owców. Władze Białorusi nie pozwalają na ich ekshumację i przeniesienie na cmentarz. Niszczeją też dawniejsze groby – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kartoteka Stalina. Nazwiska ofiar reżimu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:00
Na niezależnym portalu białoruskim Svaboda.org opublikowano kilkadziesiąt tysięcy nazwisk i krótkich biogramów osób represjonowanych przez reżim stalinowski na terenie obecnej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: tajemniczy hakerzy robią biznes na polskich wizach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 07:30
By dostać polską wizę, trzeba zarejestrować się na stronie konsulatu. Jednak w praktyce jest to niemożliwe. - W ciągu kilku minut tajemniczy pośrednicy są w stanie zablokować wolne terminy na miesiąc do przodu. Potem drogo je sprzedają – relacjonują autorzy artykułu w ”Gazecie Wyborczej”. Gazeta dodaje, że za sprawą stoją najpewniej białoruskie władze, a polskie MSZ jest bezsilne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador: wiz byłoby więcej, ale Białoruś nie pozwala zwiększyć liczby konsulów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 20:55
Ambasador Leszek Szerepka przypomniał, że mały ruch graniczny nie wchodzi z życie z powodu braku odpowiedzi białoruskich władz. Nie zgadzają się one również na zwiększenie liczby polskich konsulów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodzieńska gazeta o Armii Krajowej: "bandyci z pędem do zabijania”

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 21:00
Bandyci mający maniakalny pęd do zabijania - tak określiła "Grodzieńska prawda" żołnierzy Armii Krajowej. O tej bulwersującej sprawie pisze z Białorusi Andrzej Poczobut. Oficjalna historiografia Białorusi o żołnierzach AK pisze jako o bandytach, według stalinowskiego propagandy - przypomina dziennikarz.
rozwiń zwiń