Raport Białoruś

Aleś Bialacki spotkał się w więzieniu z bliskimi

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
Alesiowi Bialackiemu, białoruskiemu więźniowi politycznemu, pozwolono na widzenie z bliskimi w kolonii karnej w Bobrujsku.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Spotkanie z żoną Natalią Pinczuk i z siostrą Wolhą trwało dwie godziny. Aleś Bialacki mógł rozmawiać z bliskimi przez telefon, był oddzielony od nich szybą. Było to pierwsze spotkanie od grudnia 2012 roku.

Natalia Pinczuk powiedziała Radiu Swaboda, że rozmawiały z Alesiem na przemian, bo miały do dyspozycji tylko jedną słuchawkę. Aleś Bialacki powiedział im, że czuje się dobrze, ma dobry nastrój. Tak jak wcześniej, pracuje w więzieniu w szwalni, zajmuje się pakowaniem produkcji. Mówił, że dużo czyta, dostaje prasę, wie o głównych wydarzeniach w kraju. Pytał się o wydarzenia z życia bliskich i znajomych.

Do końca roku powinny się odbyć jeszcze dwa spotkania Alesia Bialackiego z bliskimi – dłuższe w listopadzie i krótsze w grudniu.

Między marcem i czerwcem 2012 roku Bialacki dostał trzy nagany, zabroniono mu spotkań z bliskimi i nadano status ”złośliwie naruszającego regulamin więzienny” Pretekstem do jednej z nagan było np. wyniesienie kawałka chleba ze stołówki. W sierpniu 2012 roku Bialacki otrzymał jeszcze dwie dodatkowe nagany z rzekome naruszenia regulaminu i pozbawiono go możliwości otrzymywania paczek z żywnością. Dopiero 7 sierpnia tego roku mógł otrzymać taką przesyłkę.

Aleś Bialacki, znany białoruski obrońca praw człowieka, szef Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, odbywa karę czterech i pół roku pozbawienia wolności. W 2011 roku skazano go za niezapłacenie podatków od pieniędzy otrzymanych na konta w zagranicznych bankach. Wyrok potępili zachodni politycy, obrońcy praw człowieka.

Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna pomaga represjonowanym na Białorusi i ich rodzinom, prowadzi też dokumentację represji, gromadzi o nich informacje. Aleś Bialacki nie mógł zarejestrować organizacji na Białorusi. Pieniądze na pomoc represjonowanym były gromadzone na zagranicznych kontach. Dane o kontach Bialackiego przekazały stronie białoruskiej polska prokuratura i litewski resort sprawiedliwości, co poniewczasie uznano za fatalną pomyłkę, ale jej skutków nie udało się już odwrócić.

svaboda.org/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu, Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka przyznał order sędzi, która zlikwidowała ”Wiasnę”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:50
Aleksander Łukaszenka nagrodził Orderem Honoru sędzię, która zdecydowała o likwidacji Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W kilku innych sprawach orzekła, że odmowa rejestracji opozycyjnych organizacji była zgodna z prawem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stany Zjednoczone wzywają do uwolnienia Alesia Bialackiego i innych białoruskich więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 23:45
Departament stanu USA wydał specjalne oświadczenie z okazji kolejnej rocznicy aresztowania znanego białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Apelujemy, by świat nie zapomniał o Białorusi. Nadal walczymy"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 23:00
Białorusini przypomnieli 4 sierpnia o więźniach politycznych i o walce o wolność na Białorusi. - Nadal walczymy. Chcemy zmian. Niestety reżim dyktatorski jest silny - ale jeśli będziemy milczeć, to nic się nie zmieni – mówił w Warszawie jeden z uchodźców politycznych z Białorusi, Anatol Michnawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1000 zł kary dla obrońców praw człowieka: za akcję solidarności z więźniami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 13:55
Dwoje białoruskich działaczy Tacciana Rewiaka i Uładzimir Łabkowicz zostało skazanych za pikietę w Dniu Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ułaskawiony opozycjonista znów ma trafić do więzienia. "Nie ma czego się bać. Nie zamierzam przestać działać"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 07:21
Sąd w Mińsku ma wydać wyrok w sprawie miejscowego opozycjonisty. Uładzimir Jaromienak jest oskarżony o naruszenie zasad pobytu pod nadzorem prewencyjnym milicji. Prokurator zażądał dla niego 6 miesięcy aresztu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bialoruski opozycjonista, skazany za wywieszenie flagi, wyjechał na studia do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:00
Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka wyjechał do Polski, zamierza tu studiować - poinformowała o tym jego żona Alena.
rozwiń zwiń