Raport Białoruś

Aleksander Franckiewicz na wolności. "Nie każdego można złamać"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:51
Aleksander Franckiewicz, białoruski więzień polityczny, po trzech latach wyszedł na wolność. Nie pisał prośby o ułaskawienie. Zamierza kontynuować działalność. Został skazany m.in. za próbę podpalenia ambasady Moskwy w Mińsku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): więzień polityczny Aleksander Franckiewicz wyszedł na wolność
Aleksander Franckiewicz
Aleksander FranckiewiczFoto: svaboda.org

Na Białorusi wolność odzyskał kolejny więzień polityczny. Aleksander Franckiewicz zakończył odbywanie 3-letniego wyroku w kolonii karnej  ”Wilcze nory” w Iwacewiczach w obwodzie brzeskim.

Franckiewicz został objęty na pół roku nadzorem prewencyjnym, co oznacza m.in., że od godz. 22 do 6 rano powinien być w domu i nie opuszczać bez zgody władz rejonu (powiatu), gdzie mieszka.

Opozycjonista po wyjściu na wolność stwierdził, że poglądów nie zmienił. Zapowiedział, że nadal będzie zajmować się działalnością anarchistyczną. Nie pisał prośby o ułaskawienie gdyż nie chciał pokazać, że w więzieniu każdego można złamać. - Jestem przekonany, że pozostali więźniowie polityczni też nie napiszą próśb o ułaskawienie - powiedział Franckiewicz.

Podpalenie rosyjskiej ambasady

Franckiewicz został zatrzymany we wrześniu 2010 roku i wraz z dwoma innymi anarchistami oskarżony m.in. o zorganizowanie serii podpaleń urzędów publicznych, w tym ambasady Rosji w Mińsku. Anarchiści organizowali również akcje pod Sztabem Generalnym białoruskiej armii i siedzibą oficjalnych związków zawodowych.  W maju 2011 roku skazano go na trzy lata kolonii karnej, zaś jego kolegów na 4,5 roku oraz 7 lat.

"W kraju jest dyktatura"

Białoruskie organizacje praw człowieka uznały trójkę wspomnianych wyżej anarchistów za więźniów politycznych, argumentując, że nie dowiedziono ich winy, a rozmiar spowodowanych szkód był niewielki.

- Celem władz nie było znalezienie winnych, tylko zneutralizowanie ruchu anarchistycznego, niezależnie od używanych przez nas metod walki - powiedział Franckiewicz portalowi Karta'97 po wyjściu na wolność. - To całkowicie polityczna sprawa, związana wyłącznie z naszymi poglądami politycznymi. A my uważamy, że w kraju jest dyktatura i trzeba z nią walczyć. Im dłużej siedziałem, tym bardziej umacniałem się w tym przekonaniu – dodał.

Więźniowie polityczni na Białorusi

Z informacji portalu internetowego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna wynika, że w zakładach karnych na Białorusi pozostaje jeszcze 10 więźniów politycznych.

Ich uwolnienia domagają się obrońcy praw człowieka i państwa zachodnie. Białoruskie władze twierdzą, że w ich kraju nie ma więźniów politycznych, a w koloniach karnych siedzą tylko przestępcy.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zatrzymano 30 opozycjonistów. "Chciano nas zastraszyć"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 22:00
Około 30 działaczy białoruskiej kampanii opozycyjnej "Mów Prawdę!" zostało w sobotę zatrzymanych w biurze tego ruchu w Mińsku. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono - poinformował wiceszef kampanii Andrej Dźmitryjeu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony do nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:00
Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji i chińska organizacja The Rights Defence Network otrzymali nominacje do Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz na wolności!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 21:45
Na wolność wyszedł białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz. Był więziony przez 986 dni, niemal trzy lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: przymusowe leczenie psychiatryczne dla niewygodnego lekarza

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 22:00
Białoruski lekarz psychiatra Ihar Pastnou krytykował rząd, nieprawidłowości w ochronie zdrowia i informował na YouTube o malwersowaniu pieniędzy. Sąd skazał go na przymusowe leczenie psychiatryczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej wzruszające wesele roku na Białorusi. Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 16:00
Białoruski więzień polityczny Źmicier Daszkiewicz wyszedł na wolność 28 sierpnia, po blisko 3 latach więzienia. Kilka dni później odbyło się jego wesele z białoruską opozycjonistką Nastą Pałażanką.
rozwiń zwiń