Raport Białoruś

Aleś Bialacki zgłoszony do nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:00
Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji i chińska organizacja The Rights Defence Network otrzymali nominacje do Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Nominacje ogłosił szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon. - Reakcja jest potrzebna nie tylko wtedy, gdy zagrożone są prawa człowieka, ale również wtedy, gdy konieczne jest skupianie uwagi na tych, którzy służą obronie praw człowieka. To cel tej nagrody - powiedział podczas ogłoszenia nominacji przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon.

Nagroda im. Vaclava Havla, którą powołano w marcu br., będzie przyznawana corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne wspólnie z Biblioteką Vaclava Havla oraz Fundacją Karta 77 za wyjątkowe działania obywatelskie w obronie praw człowieka w Europie i na świecie. Wyróżnienie może otrzymać zarówno konkretna osoba, jak i organizacja pozarządowa.

Nominacje ogłoszono w Pradze w poniedziałek wieczorem po inauguracyjnym posiedzeniu kapituły nagrody, w której znajdują się osoby powszechnie uznawane za autorytety w dziedzinie praw człowieka; zasiada w niej m.in. polski adwokat Marek Antoni Nowicki, który jest przewodniczącym Komisji Doradczej ds. Praw Człowieka ONZ w Kosowie.

Kapituła wyłoniła trzy nominacje z sześciu (w sumie do nagrody zgłoszono 27 kandydatur). Obok gruzińskiego Stowarzyszenia Młodych Prawników i broniącej praw człowieka w Chinach organizacji The Rights Defence Network nominację otrzymał jeden z politycznych więźniów na Białorusi Aleś Bialacki. Białoruski opozycjonista jest szefem Centrum Praw Człowieka "Wiasna", które pomagało osobom represjonowanym na Białorusi z przyczyn politycznych.

Bialacki został skazany w 2011 r. na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia. Sąd uznał, że zataił on dochody i nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Odrzucono wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Polska udzieliła Białorusi pomocy prawnej w sprawie Bialackiego, przekazując białoruskiej prokuraturze dane z prowadzonych w Polsce kont bankowych, z których "Wiasna" finansowała działalność. Wywołało to międzynarodowy skandal i dymisje w Prokuraturze Generalnej. Szef MSZ Radosław Sikorski przepraszał w 2011 r. białoruską opozycję za "karygodny błąd", a prokuratura zapowiedziała zmianę praktyki i drobiazgową analizę każdego białoruskiego wniosku.

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu, Włodzimierz Pac, Polskie Radio

O tym, kto ostatecznie otrzyma Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Havla kapituła zdecyduje 29 września w Strasburgu, po czym następnego dnia zostanie ona uroczyście przyznana podczas rozpoczynającej się sesji jesiennej Zgromadzenia Parlamentarnego. Następnie Biblioteka Vaclava Havla zorganizuje w Pradze międzynarodową konferencję z udziałem zwycięzcy.

Laureat otrzyma trofeum, dyplom za znaczący wkład w walkę o prawa człowieka oraz 60 tys. euro, ufundowane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Bibliotekę Vaclava Havla, Fundację Karta 77 oraz rząd Czech.

Vaclav Havel (1936-2011) był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech po upadku komunizmu. Urząd ten sprawował do 2003 r. Był także cenionym i nagradzanym pisarzem, dramaturgiem, a przy tym wybitną postacią czechosłowackiej opozycji w okresie rządów komunistycznych. - Bez marzenia o lepszej Europie, nigdy nie zbudujemy lepszej Europy - powiedział Havel w maju 1990 r. na forum Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka przyznał order sędzi, która zlikwidowała ”Wiasnę”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:50
Aleksander Łukaszenka nagrodził Orderem Honoru sędzię, która zdecydowała o likwidacji Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W kilku innych sprawach orzekła, że odmowa rejestracji opozycyjnych organizacji była zgodna z prawem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stany Zjednoczone wzywają do uwolnienia Alesia Bialackiego i innych białoruskich więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 23:45
Departament stanu USA wydał specjalne oświadczenie z okazji kolejnej rocznicy aresztowania znanego białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Apelujemy, by świat nie zapomniał o Białorusi. Nadal walczymy"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 23:00
Białorusini przypomnieli 4 sierpnia o więźniach politycznych i o walce o wolność na Białorusi. - Nadal walczymy. Chcemy zmian. Niestety reżim dyktatorski jest silny - ale jeśli będziemy milczeć, to nic się nie zmieni – mówił w Warszawie jeden z uchodźców politycznych z Białorusi, Anatol Michnawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1000 zł kary dla obrońców praw człowieka: za akcję solidarności z więźniami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 13:55
Dwoje białoruskich działaczy Tacciana Rewiaka i Uładzimir Łabkowicz zostało skazanych za pikietę w Dniu Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ułaskawiony opozycjonista znów ma trafić do więzienia. "Nie ma czego się bać. Nie zamierzam przestać działać"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 07:21
Sąd w Mińsku ma wydać wyrok w sprawie miejscowego opozycjonisty. Uładzimir Jaromienak jest oskarżony o naruszenie zasad pobytu pod nadzorem prewencyjnym milicji. Prokurator zażądał dla niego 6 miesięcy aresztu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bialoruski opozycjonista, skazany za wywieszenie flagi, wyjechał na studia do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:00
Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka wyjechał do Polski, zamierza tu studiować - poinformowała o tym jego żona Alena.
rozwiń zwiń