Raport Białoruś

Sikorski: Ukrainie zostało niewiele czasu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 22:07
Kraje Partnerstwa Wschodniego powinny zdwoić swoje wysiłki, aby stowarzyszyć się z Unią - tak wynik rozmów w Wilnie podsumował Radosław Sikorski.
Audio
  • Radosław Sikorski o Armenii (źr. iAR): znalazła się pod olbrzymią presją
  • Radosław Sikorski: ocena tego, czy Ukraina spełniła warunki zapadnie w 28 państwach członkowskich i w instytucjach. To wymaga kilku tygodni. Proszę policzyć kilka tygodni wstecz od daty Partnerstwa Wschodniego (źr. IAR)
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: PAP/Paweł Supernak

W stolicy Litwy trwają obrady GYMNICH, czyli spotkania szefów dyplomacji państw Unii. Dyplomaci rozmawiali o przygotowaniach do szczytu Partnerstwa Wschodniego i o sytuacji w Syrii.

Po pierwszym dniu rozmów, szef polskiego MSZ podkreślił, że kraje Unii mają wolę, aby Ukraina podpisała pod koniec listopada umowę stowarzyszeniową. Jak jednak dodał, Kijów musi przeprowadzić niezbędne reformy. - To odejście od wybiórczo stosowanego prawa, reformy stalinowskiego systemu prokuratury i warunku ustanowienia przejrzystego kodeksu wyborczego - mówił szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył Radosław Sikorski, Ukrainie na wypełnienie warunków czasu zostało niewiele, bo do końca października. - Ocena tego, czy Ukraina spełniła warunki zapadnie w 28 państwach członkowskich i w instytucjach. To wymaga kilku tygodni. Proszę policzyć kilka tygodni wstecz od daty Partnerstwa Wschodniego – powiedział.

Na listopadowym szczycie umowę z Unią parafować mogą Gruzja i Mołdawia. Do niedawna mówiło się też o Armenii. Ta jednak zdecydowała się podpisać umowę celną z Rosją. To, zdaniem Radosława Sikorskiego, oddala Erewań od integracji z Unią. - Nie jest możliwe bycie jednocześnie w unii celnej z Rosją i strefie wolnego handlu z UE - podkreślił. - Obawiam się, że póki co sprawa przystąpienia Armenii oddaliła się - dodał.

Problem z Armenią?

Podczas szczytu umowy stowarzyszeniowe z UE miały parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, by Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do tworzonej z inspiracji Rosji unii celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

We wtorek na stronie internetowej Kremla ukazało się oświadczenie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, który po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oznajmił, że "potwierdza intencję Armenii przystąpienia do unii celnej oraz zaangażowania w proces tworzenia Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej".

Sikorski poinformował też, że odbyła się "żywa dyskusja" o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że unijni dyplomaci spotykają się w sobotę w Wilnie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Julia
Julia Tymoszenk,o premier.gov.ru

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ukraina przyjmie ustawy konieczne do stowarzyszenia z UE

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 16:08
Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Rybak poinformował, że wspólnie z Brukselą ustalono listę ustaw, które muszą być przyjęte we wrześniu i w październiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komisja Europejska ponagla Ukrainę w sprawie reform

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 19:36
Unijny komisarz ds. rozszerzenia oczekuje od wszystkich sił politycznych na Ukrainie zdecydowanych działań na rzecz stowarzyszenia z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janukowycz: będzie referendum o integracji z UE

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 15:03
Ukraińcy sami zadecydują, czy ich kraj dołączy do Unii Europejskiej, czy Sojuszu Celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu – oświadczył prezydent Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saryusz-Wolski: zmiany na Wschodzie zbyt wolne

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 19:38
Trzy miesiące przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, przyszedł czas na bilans unijne inicjatywy. Raport w tej sprawie, autorstwa eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, omawiany był na dzisiejszym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasdor UE w Kijowie zadowolony. ”Ważny krok”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 19:44
Unijny ambasador w Kijowie wyraził zadowolenie z prac parlamentu nad ustawami integrującymi Ukrainę z Unią Europejską. Podkreślił, że mobilizacja nadal jest potrzebna.
rozwiń zwiń