Raport Białoruś

Tymoszenko wzywa opozycję: głosujcie za ustawą o leczeniu bez poprawek

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 22:00
Była premier Julia Tymoszenko wezwała opozycję do głosowania za przyjęciem ustawy, która umożliwi wysłanie jej na leczenie, ”bezzwłocznie i bez żadnych poprawek”. To ustępstwo ze strony byłej premier. W poniedziałek sprawą ma się zająć frakcja partii rządzącej.
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy, zdjęcie archiwalne
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy, zdjęcie archiwalneFoto: tymoshenko.ua

- Opozycja parlamentarna powinna ”bezzwłocznie i bez wnoszenia poprawek” zagłosować za projektem ustawy Anżeliki Łabuńskiej o leczeniu skazanych za granicami Ukrainy– wezwała Julia Tymoszenko. Jej oświadczenie odebrał w szpitalu więziennym w Charkowie i przekazał mediom adwokat Tymoszenko Andriej Kożemiakin. - Proszę posłów opozycji parlamentarnej, by bez żadnych ulepszeń i poprawek, bez dyskusji i sporów natychmiast realizowali propozycje wysłanników Parlamentu Europejskiego Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego i bezzwłocznie zagłosowali wszyscy w Radzie Najwyższej za przyjęciem projektu Anżeliki Łabuńskiej – cytował słowa Tymoszenko jej adwokat (1 listopada po południu).

Julia Tymoszenko zaznaczyła przy tym, że nigdy nie stawiała żadnych warunków związanych ze swoją osobą misji PE. Dodała, że wcześniej proponowano jej częściowe ułaskawienie, więc zgadzała się na nie, choć nie oznaczało to jej rehabilitacji. Teraz zgadza się na leczenie za granicą. Podkreśla, że będzie walczyć o sprawiedliwość później, w europejskich sądach. Wezwała opozycję, żeby teraz walczyć o stowarzyszenie z Europą, by przyjąć bezwłocznie projekt Łabuńskiej, bo czasu już praktycznie nie ma.

Rozwiązanie sprawy Tymoszenko jest warunkiem zbliżenia z Unią Europejską

Rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Podpisanie umowy miałoby mieć miejsce już pod koniec listopada w Wilnie (28-29 listopada).

Była premier została skazana na siedem lat więzienia, w związku z podpisaniem niekorzystnych kontraktów na zakup gazu z Rosją. Obecnie przebywa w szpitalu więziennym w Charkowie.

Unia Europejska uznaje przypadek Julii Tymoszenko jako przykład wybiórczego stosowaia sprawiedliwości, którego nie można akceptować. Wysłannicy Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski od kilkunastu miesięcy próbują rozwiązać tę sprawę. Jako jedno z kompromisowych rozwiązań wskazuje się od pewnego czasu skierowanie Tymoszenko na leczenie w Niemczech. W tym celu jednak przyjęta musi zostać odpowiednia ustawa, a czasu jest coraz mniej. Obecnie prawo ukraińskie nie pozwala na wysyłanie chorych skazanych na leczenie za granicę.

Dla Tymoszenko zgoda na wysłanie jej na leczenie to ustępstwo – była premier twierdzi, że jest niewinna, oczekuje zatem w pierwszym rzędzie rehabilitacji i uniewinnienia, chce wrócić do życia politycznego. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy czasu do listopadowego szczytu jest coraz mniej, widocznie zgodziła się przyjąć wariant kompromisowy.

Do Rady Najwyższej trafił obecnie projekt ustawy Anżeliki Łabuńskiej, który umożliwiłby jej leczenie za granicą i Tymoszenko wezwała opozycję do głosowania za nim.

Według adwokata, Tymoszenko wzywa, by odłożyć projekt liderów opozycji, który zakładał jej polityczną rehabilitację, uwolnienie i przywrócenie pełni praw.  – Teraz my wszyscy musimy działać na rzecz europejskiej przyszłości, szybko i realistycznie, nie zważają c na osobiste interesy i ambicje – te słowa Tymoszenko cytuje jej adwokat. Wcześniej liderzy opozycji Aresnij Jaceniuk i Aleksandr Turczynow oświadczyli, że opozycja chce rozpatrzeć projekt Łabuńskiej.

Pozostaje jednak pytanie, co zrobi Partia Regionów, zaplecze Wiktora Janukowycza. Frakcja Partii Regionów podejmie decyzję w poniedziałek. Jedna z przedstawicielek regionałów, Anna Herman, twierdzi, że dyskusje wewnątrz frakcji są bardzo ostre.

Rywalka Janukowycza

Tymoszenko została skazana w związku z podpisaniem niekorzystnych kontraktów gazowych z Rosją, jednak proces przeciw niej uważany jest za polityczny. Chodzi o to, że proces tego rodzaju nie powinien toczyć się jako sprawa karna, po drugie panuje powszechna zgoda co do tego, że Janukowycz chce wyeliminować Tymoszenko z życia politycznego przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

Apel Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego

W piątek apel pod adresem rządu i sił opozycyjnych na Ukrainie, współbrzmiący z późniejszym oświadczeniem Tymoszenko, wysunęli były prezydent RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox. Kwaśniewski i Cox zakończyli 31 października kolejną, 24. misję na Ukrainie, w trakcie której odbyli spotkania z władzami Ukrainy, w tym z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, a także z odbywającą karę więzienia byłą premier Julią Tymoszenko.

- Mając na względzie historyczną możliwość podpisania w Wilnie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą i bardzo krótki czas, jaki pozostał do rozwiązania niezałatwionych spraw, zachęcamy wszystkie partie rządowe i opozycyjne w Radzie Najwyższej do podjęcia wszelkich wysiłków w celu osiągnięcia konsensusu w kwestii kroków prawnych i do uczynienia tego jak najszybciej - głosi komunikat Coksa i Kwaśniewskiego.

Piszą w nim, że zapoznali się dokładnie z projektami ustaw dotyczących leczenia za granicą osób skazanych i doszli do wniosku, że najlepszą propozycją jest projekt Anżeliki Łabuńskiej, gdyż stwarza najlepsze możliwości osiągnięcia konsensusu.

Kwaśniewski i Cox wystąpili na początku października o ułaskawienie cierpiącej na schorzenie kręgosłupa Tymoszenko z przyczyn humanitarnych, co umożliwiłoby jej wyjazd na leczenie do Niemiec. Na wypuszczenie byłej premier z więzienia nalega Unia Europejska, która grozi, że w przeciwnym wypadku nie podpisze w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

agkm/prawda.com.ua/PAP

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykoła Riabczuk: Janukowycz panicznie boi się Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:20
Nie mam złudzeń, że obecny rząd ukraiński będzie wypełniał te wszystkie zobowiązania, które przewiduje umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską. Jednak rządy się zmieniają – mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, poeta, publicysta, wiceprezes ukraińskiego PEN-Clubu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja straszy Janukowycza. "Celem Unii Europejskiej jest jego odsunięcie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 22:11
Ostatecznym celem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest odsunięcie od władzy Wiktora Janukowycza, prezydenta Ukrainy - stwierdził szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. To kolejna tego rodzaju aluzja ze strony rosyjskich urzędników
rozwiń zwiń