Raport Białoruś

Obchody Święta Niepodległości Polski na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 09:52
Z okazji Święta Niepodległości Polacy na Białorusi złożyli kwiaty pod pomnikami znanych Polaków. W Grodnie odprawiono mszę w intencji Ojczyzny.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): obchody Święta Niepodległości na Białorusi
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza z okazji Święta Niepodległości Polski
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza z okazji Święta Niepodległości PolskiFoto: grodno.msz.gov.pl

W kościele katedralnym w Grodnie na zachodniej Białorusi w sobotę została odprawiona msza w intencji Ojczyzny z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po mszy, którą celebrował biskup diecezji grodzieńskiej Aleksander Kaszkiewicz, z koncertem wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku.

To kolejny etap obchodów Święta Niepodległości Polski na Grodzieńszczyźnie, gdzie mniejszość polska jest najbardziej liczna. Wcześniej polscy dyplomaci i działacze organizacji polskich złożyli kwiaty w Grodnie pod pomnikami: Elizy Orzeszkowej, Adama Mickiewicza i tablicą upamiętniającą powstanie kościuszkowskie.

Andrzej Chodkiewicz, polski konsul generalny z Grodna mówi, że Święto Niepodległości dla miejscowych Polaków jest świętem Ojczyzny.

- To przede wszystkim święto, w którym Polacy z Grodzieńszczyzny wracają do wydarzeń z przeszłości. My jako polski Konsulat Generalny chcemy tę tradycję zachować - powiedział Polskiemu Radiu konsul Chodkiewicz.

Ambasada Polski w Mińsku wydała uroczyste przyjęcie z okazji Święta Niepodległości. Zaproszeni zostali znani białoruscy politycy, ludzie kultury, eksperci i dziennikarze.

IAR/agkm

Kwiaty
Kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej, fot. grodno.msz.gov.pl

Przyjęcie
Przyjęcie w polskiej ambasadzie z okazji Święta Niepodległości Polski, fot. minsk.msz.gov.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Historyk z Grodna zwalnia się z pracy - z powodu nacisków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:40
Kolejny historyk ma problemy na uniwersytecie w Grodnie. Ihar Kuźminicz zwolnił się w proteście przeciw sytuacji na uczelni i zaapelował do gubernatora o zmiany. Według mediów, szef władz obwodu grodzieńskiego chwalił się, że czyta raporty KGB i sam kazał kiedyś zwolnić niewygodnego historyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi i dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:00
Trzy dni trwał objazd kwater i grobów polskich żołnierzy, znajdujących się na Grodzieńszczyźnie, zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Groby odwiedzili Polacy z Białorusi i delegacja z grodzieńskiego konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór pamięci poety, korespondenta Polskiego Radia w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:00
Przyjaciele poety i dziennikarza Juryja Humianiuka wydali tom jego poezji, "Nazwij mnie geniuszem”. Zbierają teraz środki na pomnik na jego grobie.
rozwiń zwiń