Raport Białoruś

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
Stare Wasiliszki: modlitwa przy grobie żołnierzy Armii Krajowej. Od l. prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, polski konsul w Grodnie Andrzej Chodkiewicz
Stare Wasiliszki: modlitwa przy grobie żołnierzy Armii Krajowej. Od l. prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, polski konsul w Grodnie Andrzej ChodkiewiczFoto: Związke Polaków na Białorusi/Iness Todryk Pisalnik/zpb.org.pl

Wieńce i znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej złożono w sobotę i w niedzielę – relacjonuje portal Związku Polaków na Białorusi, zpb.org.pl.

W uroczystości uczestniczył polski konsul w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. - Musimy pamiętać i przypominać braciom Białorusinom, którzy czasem ulegają propagandowej demagogii, iż operacja ” Ostra Brama” była jaskrawym świadectwem walki Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, a żołnierze Armii Krajowej walczyli o wolność ziemi, która obecnie leży w granicach niepodległej Białorusi, a więc walczyli pośrednio także o wolną Białoruś – mówił przy grobach żołnierzy AK konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Dyplomata zwracał uwagę na to, że zarówno białoruska propaganda państwowa, jak i część białoruskiego środowiska opozycyjnego interpretuje niestety walkę AK z NKWD i ogólnie z władzą sowiecką po wypędzeniu hitlerowców jako walkę z Białorusinami. - Armia Krajowa nie wypowiedziała wojny władzy sowieckiej. Było odwrotnie, to władza sowiecka zaatakowała akowców i zrobiła z nich żołnierzy wyklętych, zmuszając do obrony siebie samych, swoich rodzin wsi i miasteczek przed nowym najeźdźcą – przypominał działacz Związku Polaków na Białorusi, jeden z najlepszych na Białorusi znawców historii walki Armii Krajowej na ziemi nowogródzkiej i wileńskiej Józef Porzecki.

- Powinniśmy być dumni z tego, iż w całej Europie Armia Krajowa była jedną z najlepiej zorganizowanych i skutecznych siatek partyzanckich, walczących z hitlerowcami – przypominał konsul Chodkiewicz. Historyk Józef Porzecki z kolei nawoływał Polaków w poszczególnych miejscowościach, odwiedzanych w ramach tegorocznej akcji „Ostra Brama”, o uważne przyglądanie się nagrobkom na miejscowych cmentarzach gdyż, jak zauważył, prawie na każdym cmentarzu katolickim mogą się odnaleźć groby żołnierzy Armii Krajowej.

To dzięki pracy badawczej i krajoznawczej Józefa Porzeckiego i działaczy Związku Polaków w poszczególnych miejscowościach udało się w ostatnich latach odnaleźć miejsca pochówku żołnierzy AK na cmentarzach katolickich w rejonach werenowskim, lidzkim, szczuczyńskim, oszmiańskim i ostrowieckim. Dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na większości odnalezionych w ostatnich latach pomnikach żołnierzy AK przytwierdzono metalowe tablice, informujące o spoczywających pod tymi pomnikami polskich bohaterach.

Operacja „Ostra Brama” – operacja wojskowa rozpoczęta 7 lipca 1944 przez oddziały Armii Krajowej, w ramach akcji „Burza”, w celu samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK i zgodnego z założeniami „Burzy” wystąpienia wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”. Plan operacji został opracowany w marcu 1944 przez sztab okręgu wileńskiego – zakładał on zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK.

W ramach obchodów rocznicy operacji "Ostra Brama" odwiedzono m.in. Stare Wasiliszki, Graużyszki, Horodniki, Naczę, Mikuliszki, Wiewiórka, Worziany, Zabłoć, Lipkuńce, Werenowo, Iwaszkowce, Soły, Hermaniszki, Lipkuńce, Zyrmuny, Jancewicze, Surkonty, Dyndyliszki, Więsławienięta, Smorgonie, Worziany i in. (fotoreportaż na stronie: zpb.org.pl ).

Na podstawie relacji Związku Polaków na Białorusi zpb.org.pl /agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: tuż obok grobów Armii Krajowej budują obory

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:53
Przy cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach na Białorusi buduje się kołchozowe obory – pisze Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: ambasada zajmie się sprawą cmentarza Armii Krajowej w Surkontach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 08:10
Ambasada w Mińsku zasugeruje działania w sprawie cmentarza w Surkontach – poinformowało portal PolskieRadio.pl biuro prasowe MSZ. Tuż obok miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej miejscowy kołchoz buduje obory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodzieńska gazeta o Armii Krajowej: "bandyci z pędem do zabijania”

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 21:00
Bandyci mający maniakalny pęd do zabijania - tak określiła "Grodzieńska prawda" żołnierzy Armii Krajowej. O tej bulwersującej sprawie pisze z Białorusi Andrzej Poczobut. Oficjalna historiografia Białorusi o żołnierzach AK pisze jako o bandytach, według stalinowskiego propagandy - przypomina dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes Związku Polaków i kombatantka Armii Krajowej oskarżani o ”nielegany wiec”

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:39
Związek Polaków na Białorusi ustawił krzyż upamiętniający ostatniego dowódcę Armii Krajowej. Uroczystość została uznana za ”nielegalny wiec”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie MSZ potępia oskarżenia za krzyż dla żołnierza Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:51
Białoruskie MSW oskarża polskich działaczy, w tym 82-letnią kombatantkę Armii Krajowej, w związku z ustawieniem krzyża dla dowódcy AK. – Przypomina to represje z mrocznych czasów, które powinny dawno odejść w całej Europie w przeszłość - zaznacza polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rozgorzała medialna dyskusja o Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 19:40
Ustawienie krzyża upamiętniającego zabicie przez sowieckie służby podporucznika Anatola Radziwonika stało się zarzewiem dyskusji o roli Armii Krajowej na ziemiach obecnej zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: polscy działacze skazani na grzywny, za krzyż dla AK-owca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 17:30
Wysokie grzywny dla polskich działaczy na Białorusi. Skazano Weronikę Sebastianowicz, kombatantkę AK i prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń