Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi straszy obywateli Unią Europejską i małżeństwami tej samej płci

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 15:06
Nie należy spodziewać się szybkiej poprawy stosunków między Białorusią a Unią Europejską, w tym postępów w sferze ułatwień wizowych - oświadczył szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej w wywiadzie telewizyjnym.
Szef MSZ Białorusi straszy obywateli Unią Europejską i małżeństwami tej samej płci
Foto: Parlament Europejski

Nawiązując do niedawnego uwolnienia więźnia politycznego Alesia Bialackiego prowadzący wywiad dziennikarz zapytał, czy w dalszym ciągu Białoruś nie powinna spodziewać się szybkich zmian w stosunkach z UE, w tym postępów w sferze wizowej. Makiej odparł na to: "Właśnie tak. Patrzymy na sytuację realistycznie i wiemy, że gdybyśmy uwolnili osoby, które oni nazywają więźniami politycznymi, to wysunięto by wobec nas nowe żądania".

Według szefa MSZ Unia mogłaby na przykład zarzucać Białorusi, że nie zalegalizowała małżeństw osób tej samej płci. - Mieliby do nas pretensje, że u nas na rodziców mówi się mama i tata, a nie rodzic 1 i rodzic 2, jak u nich - powiedział Makiej w wywiadzie dla telewizji Biełaruś 1, wyemitowanym w niedzielę wieczorem.

Podkreślił, że Białoruś ma już dość tematu więźniów politycznych, i ocenił, że dla Zachodu więźniem politycznym jest człowiek, który nie zapłacił podatków do kasy państwa, popełnił zatem przestępstwo.

Było to nawiązanie do szefa centrum Praw Człowieka "Wiasna" Bialackiego, który w 2011 roku został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i konfiskatę mienia za zatajenie dochodów wyjątkowo dużej wysokości. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro. Odrzucił wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze te były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka. Bialacki wyszedł na wolność 21 czerwca na mocy amnestii.

- Rzecz w tym - ocenił Makiej - że ma miejsce kolizja różnych strategii dotyczących dalszego rozwoju porządku światowego. Wielu nie podoba się to, że Białoruś wybija się z ogólnego obrazu, że prowadzi może nie idealną, ale własną politykę wychodząc z interesów swojego narodu, że się nie poddaje podmuchom wiatru ze wschodu, zachodu, północy czy południa - powiedział minister.

Nawiązując do swojej niedawnej wizyty w Nikaragui, szef białoruskiej dyplomacji powiedział, że jego kraj chętnie uczestniczyłby w budowie kanału między Pacyfikiem a Atlantykiem na terytorium nikaraguańskim. - Dla nas ten projekt jest przedmiotem autentycznego zainteresowania w kontekście dostaw tam (tj. do Nikaragui) pojazdów BiełAZ, ciężarówek MAZ czy sprzętu do budowy dróg Amkord - podkreślił.

Państwa zachodnie domagają się uwolnienia i rehabilitacji przez reżim w Mińsku wszystkich więźniów politycznych. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła wobec 25 firm na Białorusi oraz ponad 200 osób, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, takie sankcje, jak zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. Białoruś objęta jest też unijnym embargiem na sprzedaż broni oraz wszelkiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji.

Według danych "Wiasny" w Białorusi jest obecnie siedmiu więźniów politycznych, w tym były kandydat opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 roku Mikoła Statkiewicz, skazany na 6 lat pozbawienia wolności, oraz działacz opozycyjnej organizacji Młody Front Eduard Łobau, skazany na 4 lata.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Cerkiew i Kościół katolicki za zniesieniem kary śmierci na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 18:13
- Jesteśmy przeciw karze śmierci. Życie to wielki dar Boga. Bóg daje życie i tylko on może je odebrać. Cerkiew prawosławna i Kościół katolicki opowiadają się za ochroną życia - od chwili poczęcia do śmierci - podkreślił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wieprzowina kilka razy droższa niż na Litwie czy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:30
Ogromny wzrost cen wieprzowiny na Białorusi, który sprawił, że jest ona trzy razy droższa niż na Litwie, wynika z braku konkurencji ze strony dostawców zagranicznych - pisze białoruski dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś będzie współpracować z nowymi władzami Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 23:55
Aleksander Łukaszenka stwierdził również, że "żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka za jednością Ukrainy i dialogiem Kijowa z Moskwą. "Nie straćcie Krymu"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:59
Nie straćcie Krymu, Wiktora Janukowycza lepiej sprowadźcie do siebie – takie rady dawał ukraińskim dziennikarzom Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w Kijowie, gdzie przybył na uroczystość inauguracji prezydenta Petra Poroszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: umowa o ułatwieniach wizowych z UE "może w 2015 roku"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:04
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej nie wykluczył podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA przedłużyły sankcje wobec Białorusi. Władze w Mińsku: to metody siłowe

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:46
Władze w Mińsku są rozczarowane decyzją amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o przedłużeniu na kolejny rok sankcji wobec Białorusi.
rozwiń zwiń