Raport Białoruś

Ławrow w Mińsku o Ukrainie: wizyta przedstawicielki USA jest szkodliwa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:42
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował przedstawicielkę USA, która w Kijowie opowiedziała się za odzyskaniem kontroli nad granicą Ukrainy. Szef dyplomacji Białorusi mówił o potrzebie pokoju.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): spotkanie szefów MSZ Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku
Siergiej Ławrow
Siergiej ŁawrowFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Szefowie dyplomacji krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw rozmawiali o sytuacji na Ukrainie. Spotkanie ministrów w Mińsku poprzedza piątkowy szczyt WNP z udziałem prezydentów.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ocenił w czwartek, że Ukrainie jest potrzebna reforma konstytucyjna oraz dialog z samozwańczymi republikami na wschodzie kraju. Ławrow uczestniczył w zwołanym w Mińsku posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP.

- Najważniejsze to rozpocząć dialog, który już został nawiązany między władzami w Kijowie i przedstawicielami Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Donieckiej Republiki Ludowej. To pierwszy krok. Następny krok to ogólnokrajowy dialog polityczny z udziałem wszystkich sił politycznych oraz reforma konstytucyjna - powiedział Ławrow Radiu Swaboda.

Dodał, że tematu ukraińskiego nie było w programie obrad, ale poruszano go podczas rozmów kuluarowych. Według niego wszyscy doceniają rolę porozumień zawartych w Mińsku 5 i 19 września. "Trwa proces zapewniania trwałego zawieszenia broni, wycofywania ciężkiego sprzętu i innych rodzajów broni, aby stworzyć warunki dla procesu politycznego" - ocenił.

Mińsk był w ostatnich miesiącach miejscem spotkań grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE. Na spotkaniu 5 września podpisano protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie, na ostatnim, 19 września - memorandum przewidujące m.in. rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

Porozumienie to nie jest jednak przestrzegane przez stronę rosyjską, która nadal sprowadza na Ukrainę żołnierzy i najemników, ani przez prorosyjskie bojówki. Codziennie giną od ostrzałów ukraińscy żołnierze i cywile.

Rosyjski minister wyraził przekonanie, że "bardzo szkodliwą rolę" w uregulowaniu ukraińskiego kryzysu odegrała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland, która przebywała na Ukrainie w pierwszej połowie tygodnia. - Nie sądzę, by jej aktywne zaangażowanie w proces zapoczątkowany między władzami w Kijowie a bojownikami wpłynął korzystnie na osiągnięcie pożądanego wyniku, trwałego pokoju i dialogu politycznego - powiedział.

Nuland powiedziała w środę m.in., że Ukraina przygotowała plan odzyskania kontroli nad granicą z Rosją. Wyraziła też opinię, że przywrócenie kontroli nad granicą i całkowite wstrzymanie działań wojennych na wschodniej Ukrainie pozwoli na wkroczenie tam większej liczby obserwatorów międzynarodowych z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Szef MSZ Białorusi: sytuację trzeba uregulować pokojowo

Jak najszybsze pokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie leży w interesie wszystkich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - ocenił w czwartek szef dyplomacji Białorusi Uładzimir Makiej na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP w Mińsku.

- W naszym wspólnym interesie leży jak najszybsze pokojowe uregulowanie sytuacji na Ukrainie i wszyscy powinniśmy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, aby pokój przyszedł do każdego ukraińskiego domu - oznajmił Makiej.

- Skuteczność tych działań zależy od nas samych - podkreślił, dodając, że nie można dopuścić, by na terytorium państw WNP przelewała się krew i były prowadzone działania militarne.

Szef białoruskiej dyplomacji dodał, że obecna sytuacja na świecie stawia przed WNP nowe wyzwania, na które należy szybko i odpowiednio reagować.

Ukrainę na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP reprezentuje ambasador tego kraju w Mińsku Mychajło Jeżel.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lew Ponomariow: chciałoby się, by Zachód nie kulił się przed Putinem. "Nie wierzę już w Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:45
Chciałoby się, żeby Zachód adekwatnie reagował i nie uginał się przed Władimirem Putinem. Niestety, jest takie wrażenie, że im nie starcza na to sił, a być może i intelektu – mówił portalowi PolskieRadio.pl znany obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, pytany o to, jak zachodnie kraje mogą wesprzeć społeczeństwo demokratyczne w Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Donbasowi grozi katastrofa humanitarna. ”To kilka milionów ludzi, potrzebna finansowa pomoc” (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 21:59
Kilka milionów ludzi, odciętych od wody i prądu w Donbasie, pilnie potrzebuje wsparcia – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka niezależnej telewizji Hromadske. Przypomina, że państwo ukraińskie nie ma dostępu do objętych walkami terenów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrij Portnow: Ukraina nie poradzi sobie sama, potrzebny jest ”plan Marshalla”

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 23:59
Celem Władimira Putina jest kontrola polityczna i gospodarcza nad całą Ukrainą. Kreml zapewne liczy na to, że Kijów nie poradzi sobie z wyzwaniem ekonomicznym – mówi ukraiński historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Dodaje, że pomoc polityczna i finansowa Zachodu jest nieodzowna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do Donbasu wciąż napływają żołnierze z Rosji. "40 autobusów w ciągu dwóch dni, wywiad GRU"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:19
Prorosyjskie bojówki atakują lotnisko, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Kilkadziesiąt razy w ciągu ostatniej doby atakowano ukraińskie pozycje.
rozwiń zwiń