Raport Białoruś

Rozmowy o Ukrainie w Mińsku będą 24 i 26 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 07:01
Kolejne spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy odbędą się w Mińsku w środę i piątek - uzgodnili prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.
Petro Poroszenko mianował ambasadorem w Polsce byłego szefa MSZ Andrija Deszczycę
Petro Poroszenko mianował ambasadorem w Polsce byłego szefa MSZ Andrija DeszczycęFoto: president.gov.ua

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Informację tę przekazała służba prasowa ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki. Termin uzgodniono w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej. W komunikacie na stronie prezydenta Ukrainy podkreślono, że rozmowa odbyła się w formacie normandzkim.

Jak podano, Poroszenko, Władimir Putin, Francois Hollande i Angela Merkel zgodzili się także, że będą kontynuować konsultacje telefoniczne za kilka dni.
- Zgodzili się również z koniecznością wypełniania wszystkich punktów mińskich ustaleń, które mówią m.in. o wstrzymaniu ognia, wycofaniu (stron konfliktu) poza linię podziału wymienioną w memorandum z 19 września, wyprowadzeniu wojsk i ciężkiego uzbrojenia, a także jak najszybszym uwolnieniu wszystkich zakładników - głosi komunikat. Prezydent Ukrainy podkreślił, że konieczne jest także uwolnienie aresztowanej przez Rosjan, wywiezionej nielegalnie przez granicę, lotniczki Nadii Sawczenko.

Porozumienie jest łamane

Po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku we wrześniu na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm, jednak porozumienie jest stale łamane.
W czasie wizyty w Warszawie, do której doszło w ubiegłym tygodniu, prezydent Petro Poroszenko zapowiadał wideokonferencję grupy kontaktowej, a na niedzielę 21 grudnia - spotkanie tej grupy w Mińsku.
Mimo że wideokonferencja odbyła się w piątek, rozmów nie udało się zorganizować. - Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem - mówił w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dyplomata: "Nigdy więcej wojny" działa mi na nerwy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:47
Były ambasador Polski w RFN Janusz Reiter uważa, że Berlin winien grać pierwsze skrzypce w rozwiązywaniu konfliktów w Europie, choć wielu obywateli woli, by ich kraj nie mieszał się do sporów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor OSW Olaf Osica: najgorszą rzeczą jest strach przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:00
Nigdy, nikt w regionie nie zaakceptuje tego, czego chce Rosja, czyli wyparcia USA z Europy, rozwiązania NATO, rozbicia UE. To właśnie są długofalowe cele polityki Rosji wobec Zachodu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Olaf Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie zgadza się na słowa "agresja Rosji". Federica Mogherini łagodna wobec Kremla

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 07:50
Nowa szefowa unijnej dyplomacji jest bardziej łagodna wobec Rosji. Federica Mogherini jest na tym stanowisku niecałe dwa miesiące, a już niektórzy dyplomaci i komentatorzy dostrzegają zmianę unijnego tonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snowden dostał zezwolenie na 3-letni pobyt w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 07:03
Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej CIA, dostał w Rosji kartę pobytu ważną trzy lata lat - pisze "Rossijskaja Gazeta". Obecny jego status pozwala swobodnie poruszać się po Rosji i wyjeżdżać za granicę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garton Ash: to Merkel zjednoczyła UE wobec Rosji; ale do końca bitwy o Europę wciąż daleko

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 07:49
W Rosji zaostrzający się kryzys gospodarczy, wsparty niskimi cenami ropy, nie musi wcale doprowadzić do bardziej pojednawczej polityki (zagranicznej) - ostrzega Timothy Garton Ash.
rozwiń zwiń