Raport Białoruś

Kule świszczą nad biało-czerwono-białą flagą na froncie pod Donieckiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:20
Po stronie ukraińskiej w okolicy Doniecka walczą i białoruscy bojownicy. Na materiale filmowym z ostatnich dni można zobaczyć biało-czerwono-białą flagę obok ukraińskiej.
Biało-czerwono-biała flaga obok ukraińskiej na froncie na wschodniej Ukrainie
Biało-czerwono-biała flaga obok ukraińskiej na froncie na wschodniej UkrainieFoto: Kanał 1+1/TSN

29 stycznia ukraiński kanał telewizyjny ”1+1” pokazał material filmowy z okolic Doniecka i terytorium donieckiego lotniska. Można tam dostrzec, że walki z separatystami żołnierze prowadzą pod ukraińskim, ale i pod białoruskim sztandarem.

Bojownicy ukraińscy pod Pieskami mówią, że brakuje im amunicji. Są też komentarze, że ukraińskie siły nie mogą zwyciężyć rosyjskiej artylerii.

Już wcześniej, 17 stycznia ”Grupa patriotów” Białorusi zamieściła na swoim profilu na portalu społecznościowym wideo, przedstawiające biało-czerwono-białą flagę na froncie pod Donieckiem.

Białorusini wspomagali broniących wówczas lotniska w Doniecku ukraińskich "kiborgów".

Biało-czerwono-biała flaga to symbol niezależnych środowisk na Białorusi. Aleksander Łukaszenka po dojściu do władzy zmienił symbole państwowe na nawiązujące do tych, które białoruskiej republice nadali bolszewicy.

Na Białorusi dość częste są represje, związane z eksponowaniem narodowych symboli w miejscach publicznych. Na przykład w grudniu zatrzymano działaczkę, która z biało-czerwono-białą flagą udawała się do kościoła w Mińsku na modlitwy za więźniów politycznych.

Również akcje solidarności z Ukrainą spotykają się ze zdecydowaną reakcją władz. Kilka dniu temu zatrzymano grupę kilkunastu osób, które chciały uczcić rocznicę śmierci pierwszych ofiar ukraińskiego Euromajdanu. Pięć osób trafiło do aresztów.

Na Białorusi wiele osób prawdopodobnie podziela punkt widzenia prezentowany przez rosyjskie media państwowe w kwestii wojny z Ukrainą. Powodem jest powszechny dostęp do tych mediów  - wielu widzów zapewne ulega wpływom kremlowskiej propagandy. Dostęp do obiektywnych źródeł informacji jest utrudniony.

Środowiska niezależne na Białorusi z reguły rozumieją, że doszło do agresji na Ukrainę i wiedzą, że wynik wojny wpłynie zapewne na przyszłość ich kraju.

Władze Białorusi oficjalnie starają się prezentować stanowisko ”rozjemcy”, czego dowodem ma być zaproszenie do Mińska grupy kontaktowej ws. Ukrainy. Trudno jednak mówić o tym, że Białoruś może być w długofalowej perspektywie stroną neutralną w tym konflikcie – jest bardzo silnie politycznie i gospodarczo uzależniona od Rosji. Z drugiej strony, część komentatorów zauważa, że Łukaszenka jednocześnie boi się, że jego kraj może stać się obiektem podobnych zakusów, jak Ukraina, nie podoba mu się również to, że w ramach Unii Eurazjatyckiej interesy "satelitów" są podporządkowane interesowi Rosji. Nie jest jednak pewne, czy Łukaszenka byłby w stanie utrzymać władzę bez rosyjskich dotacji dla białoruskiej gospodarki. Również zaawansowana jest współpraca wojskowa pomiędzy Mińskiem a Moskwą - na Białorusi Rosja zaklada obecnie nową lotniczą bazę wojskową.

Svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: areszty za uczczenie Niebiańskiej Sotni, zabitych na Euromajdanie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 19:49
Białoruscy działacze, którzy zorganizowali wieczór pamięci zabitych na Majdanie, zostali skazani w Mińsku na kilkunastodniowe areszty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie wyklucza wyjścia z Unii Eurazjatyckiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 19:42
Aleksander Łukaszenka nie wykluczył w czwartek wyjścia swego kraju z utworzonej przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), jeśli nie zostaną dotrzymane zawarte uzgodnienia - poinformowała agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatni dyktator Europy" wystartuje w tzw. wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 08:00
Aleksander Łukaszenka, który rządzi Białorusią od 20 lat, oświadczył w czwartek, że wystartuje w tegorocznych tzw. wyborach prezydenckich. Powtórzył też, że nie dopuści do Majdanu na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Kościół katolicki zaniepokojony zarzutami Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:07
Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi wyraziła głębokie zaniepokojenie oskarżeniami władz białoruskich pod adresem polskich księży i samego Kościoła na Białorusi, uznając je za wzniecanie wrogości międzywyznaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"145 zabitych prorosyjskich bojowników" w Donbasie. Separatysta: nasze czołgi pojadą na Lwów, Warszawę, Londyn

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 11:40
W sobotę prorosyjskie siły prowadziły intensywny ostrzał z rakiet i artylerii na kilku odcinkach na Ukrainie. Według Kijowa w ostatnich dniach zabito 145 separatystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: krąg ludzi wokół Putina się zawęża

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 09:47
Otoczenie prezydenta irytuje się z powodu braku dostępu do Putina oraz malejącego w wyniku sankcji i spadku cen ropy tortu do podziału. Tymczasem to od elit zależy, czy i kiedy Putin upadnie - mówi ekspert do spraw Rosji Mark Galeotti.
rozwiń zwiń