Raport Białoruś

Łukaszenka: bez USA niemożliwa jest stabilność na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 06:56
Aleksander Łukaszenka ocenił, że bez Waszyngtonu niemożliwe jest osiągnięcie pokoju na Ukrainie. Stwierdził, że przekazał tę uwagę przedstawicielom USA. Fragment wywiadu dla agencji Bloomberg opublikowała służba prasowa Łukaszenki.
Audio
  • Aleksander Łukaszenka stwierdził, że bez USA niemożliwe jest utrzymanie stabilności na Ukrainie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

- Najbardziej niepokoi to, że do tego procesu otwarcie nie przyłączyli się Amerykanie - oświadczył Łukaszenka, nawiązując do sytuacji na Ukrainie po podpisaniu w Mińsku 12 lutego porozumienia wynegocjowanego przez przywódców państw "kwartetu normandzkiego": kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę i prezydenta Rosji Władimira Putina.
- Uważam, że bez Amerykanów na Ukrainie nie jest możliwa jakakolwiek stabilność. Spotykając się w ostatnim czasie z oficjalnymi przedstawicielami USA, którzy nas odwiedzili, zdecydowanie przekazywałem im ten punkt widzenia. Mówiłem, że nie wiem, czego tu, w Europie Wschodniej, a w szczególności na Ukrainie, chcą Amerykanie, ale jeśli chcą, by panowały tu pokój i stabilność, powinni natychmiast przyłączyć się do tego procesu - podkreślił.
Wynegocjowane przez "kwartet normandzki" porozumienie o uregulowaniu trwającego od kwietnia 2014 r. konfliktu w Donbasie podpisali 12 marca w Mińsku członkowie grupy kontaktowej (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele separatystów.
Uzgodniony w nim rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od 15 lutego. Strony miały następnie wycofać w ciągu 14 dni ciężkie uzbrojenie i miano wytyczyć strefę buforową o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2015-04-01 14:56 Zgłoś
Jednym słowem Łukaszenka wskazał, że USA realizują na Ukrainie swoją politykę, tylko że ona, jak się okazuje nie stabilizuje sytuacji w tym rejonie. "Kto nie jest z nami, jest przeciwko nam". - Czy już wiemy, kto sprowokował konflikt? - Dla tych, co mają kłopoty z rozeznaniem, podpowiadam, że Majdan był sponsorowany, bo nawet, jeśli przyjmiemy, że Ukraińcy dla niepodległości są zdolni więcej, niż my, potrafią mordować sąsiadów, tylko dlatego, że są Polakami, nie tak, jak my, my zdolni jesteśmy tylko do solidarnego strajkowania, modlitw za Ojczyznę w fabrykach i takich tam pięknych gestów - jednak dziś trzeba tyrać, żeby utrzymać się przy życiu. Zatem Ukraińców po prostu nie byłoby stać na Majdan, gdyby ktoś nie sypnął groszem. Majdan, to taka robota na czarno z szansa, że się przeżyje. Jeśli na tym ucierpi sama Ukraina a może nawet cała Europa, to trudno, skąd można było wiedzieć, że tak się sprawy potoczą...
Czytaj także

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 11:23
Sankcje na Biełorusnieft zdjęto w związku z tym, że firma nie zajmuje się już inwestycjami w Iranie – uzasadnił Waszyngton. MSZ Białorusi uznało tę decyzję USA za krok we właściwym kierunku
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś będzie reprezentować interesy Rosji w grupie ds. traktatu o broni konwencjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 14:00
Rosja ostatecznie wycofała się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych (CFE) i poprosiła Mińsk o reprezentowanie interesów Moskwy w grupie konsultacyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin proponuje unię walutową Białorusi i Kazachstanowi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 23:56
Propozycji Władimira Putina przywódcy Białorusi i Kazachstanu jak dotąd publicznie nie skomentowali. Aleksander Łukaszenka powiedział, że następne spotkanie liderów trzech państw odbędzie się w Moskwie, 8 maja.
rozwiń zwiń