Raport Białoruś

Rosja: wznowiono dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń". "Awaria na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 20:16
Wznowiono tłoczenie ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń” z Białorusi do Polski. Przed południem rosyjski koncern Transnieft, operator rurociągu, wstrzymał dostawy, tłumacząc to awarią na terenie Białorusi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Wcześniej PERN informował, że w poniedziałek o godz. 10. zostało wstrzymane tłoczenie ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" z Białorusi do bazy w Adamowie. Spółka podawała, powołując się na przedstawicieli koncernu Transnieft, że "przyczyną przerwy w dostawach surowca" była "awaria rurociągu na terenie Białorusi, która jeszcze dziś powinna zostać usunięta".
PERN zapewniał jednocześnie, że dwie polskie rafinerie - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwie niemieckie rafinerie - PCK Schwedt i Mider Spergau "są zaopatrywane bez przeszkód z zapasów" zgromadzonych w magazynach spółki. Po południu PERN podał, że dostawy do bazy w Adamowie odbywają się już bez zakłóceń.
W poniedziałek o godz. 16. otrzymaliśmy informację o wznowieniu dostaw do bazy w Adamowie. Ropa pojawiała się tam o godz. 16.15. Obecnie tłoczenia są już normalne - powiedział  powiedział (Roman Góralski), rzecznik Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń” (PERN).
W poniedziałek rosyjskie media powołując się na operatora Transnieft, napisały, że dostawy rosyjskiej ropy do Europy zostały w poniedziałek poważnie zmniejszone z powodu wyrwy w rurociągu Drużba na terytorium Białorusi. Po południu Transnieft zapewnił, że jest gotów do wznowienia dostaw.
"Po incydencie przepływ został najpierw całkowicie przerwany. Potem zdołano go wznowić na jednej z dwóch nitek; druga została poddana reperacji" - powiedział rzecznik rosyjskiego operatora Igor Diemin. "Objętość (transportowanej ropy) spadła o połowę" - wyjaśnił.
Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos, do której należy rafineria w Gdańsku przerabiająca głównie ropę dostarczaną rurociągiem Przyjaźń podał, że "firma nie zanotowała w poniedziałek żadnych kłopotów w dostawach do rafinerii w Gdańsku". "Dostawy odbywają się tak jak zwykle" - dodał.
Rurociąg Przyjaźń, został oddany do eksploatacji w 1964 roku. Zaczyna się w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Baza w Adamowie przyjmuje ropę naftową otrzymywaną "Przyjaźnią" z terytorium Białorusi i magazynuje ją w 15 stalowych zbiornikach naziemnych o pojemności 32 tys. metrów sześc., 50 tys. metrów sześc. i 100 tys. metrów sześc. Następnie, trzema odcinkami, transportuje ją dalej. Odcinek Wschodni rurociągu "Przyjaźń" łączy bazę w Adamowie z bazą surowcową w Płocku. Odcinek ten osiąga przepustowość 50 mln ton ropy naftowej rocznie.
Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" prowadzi do bazy ropy naftowej zlokalizowanej w niemieckim Schwedt. Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau. Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.
Pomorski odcinek rurociągu łączy bazę surowcową w Płocku z bazą w Gdańsku. Tędy płynie rosyjska ropa naftowa przeznaczona dla rafinerii w Gdańsku należącej do Grupy Lotos oraz na eksport poprzez Naftoport. Rurociągiem Pomorskim można transportować surowiec w dwóch kierunkach. Na trasie Gdańsk-Płock jego przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, zaś w przeciwnym kierunku rurociąg osiąga wydajność ok. 27 mln ton na rok.

PAP/IAR//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Ojciec Euromajdanu", ukraiński poseł Mustafa Najem: Zachód łudzi się, że Putin się zatrzyma, nie traktuje tej wojny poważnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 19:00
Zachód powinien nałożyć na Rosję ostre sankcje i dostarczyć pomoc wojskową Ukrainie – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Mustafa Najem, poseł, wcześniej znany dziennikarz, którego wpis na Facebooku zapoczątkował Euromajdan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriarcha Ukrainy: Rosja jest jak Państwo Islamskie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 18:33
Moskwa szkodzi prawosławiu i Rosjanom, ponieważ teraz Rosja uznawana jest nie za obrońcę wartości chrześcijańskich, a za kłamliwego agresora - mówił zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, patriarcha Filaret.
rozwiń zwiń