Raport Białoruś

Białoruś: umocnienie granicy z Ukrainą to nie odgradzanie się od sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 14:30
- Prace nad umocnieniem białorusko-ukraińskiej granicy wynikają z sytuacji na Ukrainie i nie są skierowane przeciwko ukraińskiej ludności - oświadczył w telewizji ONT p.o. sekretarza Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisłau Zaś.
Audio
  • Białoruś przekonuje, że wzmacnia granicę z Ukrainą nie po to, by odgrodzić się od sąsiada. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: president.gov.ua

- Uważnie obserwujemy wydarzenia zachodzące na Ukrainie. Występują tam na razie negatywne tendencje. Aby coś podobnego nie wydarzyło się w naszym kraju, należy umacniać swoje granice i utrzymywać porządek publiczny - powiedział Zaś telewizji ONT w niedzielę wieczorem.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzono znaczne prace w sferze zagospodarowania białorusko-ukraińskiej granicy - "to zarówno demarkacja, jak i wzmocnienie sił na tym kierunku oraz wyposażenie inżynieryjne tego odcinka". Ocenił, że system stopniowego umacniania granicy "działa dość skutecznie".

- Prace na granicy, które obecnie prowadzimy, nie oznaczają, że odgradzamy się ścianą od bratniego narodu ukraińskiego. Przejścia graniczne, które obecnie istnieją, są unowocześniane i rozwijane - oznajmił.

Jak podkreślił, Białoruś zwraca uwagę na takie zjawiska na Ukrainie, jak rozprzestrzenianie się broni, w tym na obszarach graniczących z Białorusią.

Jednakże "tym, którzy przychodzą do nas w dobrych intencjach - pomieszkać, popracować, pouczyć się, podreperować zdrowie czy odpocząć - jesteśmy radzi. A wszystko pozostałe jest nam niepotrzebne" - podkreślił.

Granica białorusko-ukraińska liczy 1084 km. W listopadzie Łukaszenka podjął decyzję o stworzeniu nowego oddziału do ochrony odcinka liczącego 377 km. Oddział, stacjonujący w wiosce Prudok w obwodzie homelskim na południowym wschodzie Białorusi, przystąpił do pracy w styczniu.

Zaś zwrócił uwagę, że w tym roku w obwodzie homelskim kontrolowano efektywność ochrony południowej granicy. - Braliśmy pod uwagę również ostatnie wydarzenia na Ukrainie: powszechne użycie broni i amunicji w tych obwodach i rejonach które graniczą z naszym krajem - powiedział Zaś.

Granica Białorusi z Ukrainą  była do tej pory najsłabiej zagospodarowana.

ONZ: wielu uchodźców z Ukrainy

Przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na Białorusi Jean-Yves Bouchardy powiedział w czerwcu, że schronienie na Białorusi znalazło ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Podkreślił, że Białoruś zajmuje wśród państw sąsiadujących z Ukrainą drugie po Rosji miejsce pod względem liczby przyjmowanych obywateli ukraińskich, a pod względem liczby przyjętych Ukraińców na 1000 mieszkańców - pierwsze.

Od wybuchu kryzysu ukraińskiego Aleksander Łukaszenka wielokrotnie zapewniał, że nie dopuści do powtórzenia się na Białorusi sytuacji takiej, jak na Ukrainie.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister obrony: Białoruś widzi zagrożenie w wojskach NATO u jej granic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 13:00
Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi ”Tarcza związku 2015” we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 12:34
Manewry wojsk białoruskich i rosyjskich odbędą się 10-16 września – poinformował minister obrony Białorusi Andrej Raukou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białoruś trafią z Rosji kolejne systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
Na Białoruś trafią z Rosji 4 dywizjony systemów przeciwlotniczych i przeciwbalistycznych "S-300" wraz z punktem dowodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na grobie Białorusina, który zginął na Majdanie, stanął pomnik

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 22:22
Pomnik na grobie Białorusina, który jako jeden z pierwszych zginął w ubiegłym roku na kijowskim Majdanie, został we wtorek odsłonięty w jego rodzinnej wsi Sciah Pracy pod Homlem na południowym wschodzie Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były więzień Łukaszenki walczy przeciwko Rosji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 13:42
Były białoruski więzień polityczny i współprzewodniczący opozycyjnej organizacji Młody Front Eduard Łobau walczy przeciwko Rosji na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym sam Łobau w nagraniu wideo zamieszczonym w weekend w serwisie internetowym YouTube.
rozwiń zwiń