Raport Białoruś

Białoruś: MSZ oczekuje zniesienia sankcji UE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 19:22
Białoruś oczekuje, że w najbliższym czasie Unia Europejska zniesie sankcje. Poinformował o tym dziennikarzy w Mińsku rzecznik prasowy białoruskiego MSZ. Sankcjami UE objęła osoby i firmy współodpowiedzialne za represje i dławienie swobód obywatelskich na Białorusi, na czarnej liście jest i Aleksander Łukaszenka.
Audio
  • Białoruskie MSZ chce zniesienia sankcji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Białoruś: MSZ oczekuje zniesienia sankcji UE
Foto: av.coe.int

Jak powiedział Dżmitry Mirończyk, Mińsk ma nadzieję, że kierownictwo Unii Europejskiej i władze krajów członkowskich zrozumieją, iż sankcje nie mają perspektyw i już w najbliższym czasie zapadnie decyzja o ich zniesieniu. To otworzy drogę do normalizacji stosunków między Białorusią i Wspólnotą. - Nie można z partnerem i sąsiadem rozmawiać językiem sankcji i ultimatum - dodał Mirończyk.

Niezależne mińskie media - powołując się na zachodnie źródła - informują, że wkrótce mogą być zniesione unijne sankcje wizowe, w tym wobec Aleksandra Łukaszenki. Natomiast ma być zachowane embargo na dostawy broni.

Zachód wprowadził sankcje wobec Białorusi między innymi po brutalnym rozpędzeniu przez białoruskie służby opozycyjnej demonstracji zorganizowanej po wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Ostatnio Zachód pozytywnie odebrał uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi. Docenia również rolę Mińska jako miejsca spotkań Grupy Kontaktowej do Spraw Uregulowania Sytuacji na Ukrainie. Dużą rolę w ocenie sytuacji na Białorusi odegra to, czy tegoroczne wybory prezydenckie będą demokratyczne.

IAR/agkm

***

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Robert Tyszkiewicz: Łukaszence trzeba powiedzieć "sprawdzam”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 12:48
Samo zwolnienie więźniów politycznych nie jest powodem do zachwytu nad poziomem demokracji na Białorusi. Czas na następne kroki. Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl. W jego opinii, Unia Europejska może poprzeć postulat opozycjonisty Mikoły Statkiewicza o powtórzeniu procedur wyborczych, tak by zagwarantować wszystkim startującym równe szanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego Białorusini oczekują od prezydenta Andrzeja Dudy i innych polskich polityków?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 08:46
Sytuacja na Białorusi jest tak skomplikowana, że jeśli nie podejmiemy żadnych działań teraz, możemy po prostu stracić ją na zawsze. Białorusini pokładają w polskim prezydencie nadzieję na politykę pryncypialną, opartą na wartościach, oczekują wsparcia białoruskich mediów i demokratyzacji Białorusi, uznania, że to społeczeństwo białoruskie jest gwarantem niepodległości i niezależności kraju, a nie Aleksander Łukaszenka – tak pisze w swoim blogu białoruski działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Romaszewska: opozycja białoruska ma już lidera

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 12:05
Aleksander Łukaszenka ma problem – opozycja białoruska ma już prawdziwego lidera. Mikoła Statkiewicz spędził w więzieniu pięć lat, zachowywał się nienagannie, nie dał się złamać, nie podpisał kompromitujących dokumentów. To działacz, który potrafi przemawiać do Białorusinów i mówić prawdę o istocie reżimu – mówi w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl Agnieszka Romaszewska, dyrektor stacji Biełsat TV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski stawia Białorusi warunki dotyczące poprawy stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 06:00
Parlament Europejski wezwał w czwartek Białoruś do rehabilitacji uwolnionych niedawno więźniów politycznych oraz przywrócenia im pełnych praw obywatelskich i politycznych. Wskazał, że mógłby to być pierwszy krok na drodze do poprawy stosunków Mińska z UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa gra Łukaszenki? Politycy i eksperci o perspektywach Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 08:20
Białoruś stała się dla Polski i Unii Europejskiej jeszcze ważniejsza po wybuchu wojny na Ukrainie. To ostatnia dyktatura Europy, w której brak demokracji, podupadła gospodarka, ludzie są prześladowani za swoje poglądy. Czy coś się może zmienić i czego należy oczekiwać w przyszłości po Aleksandrze Łukaszence? Co oznacza jego nieoczekiwany gest - uwolnienie sześciu więźniów politycznych? Swoje refleksje na ten temat przedstawili portalowi PolskieRadio.pl dziennikarze, działacze, eksperci i politycy.
rozwiń zwiń