Raport Białoruś

Białoruś: prawosławna Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 14:00
Wyznawcy prawosławia za wschodnią granicą 24 kwietnia obchodzą Niedzielę Palmową. Wierni tradycyjnie nieśli do poświęcenia ozdobione gałązki wierzby, symbolizujące zwycięstwo życia nad śmiercią.
Audio
  • Niedziela Palmowa na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Wierzbowe gałązki w greckokatolickim soborze archikatedralnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
Wierzbowe gałązki w greckokatolickim soborze archikatedralnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Poświęcone palmy są później trzymane w domach jako źródło leczniczej siły. U wyznawców prawosławia Niedziela Palmowa nazywa się Wierbnica, od nazwy gałązek wierzby, które są święcone. Jest to święto ruchome, przypadające na siedem dni przed Wielkanocą. Tak jak u katolików, upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Prawosławni na Białorusi, podobnie jak w Rosji, posługują się kalendarzem juliańskim. Dlatego wszystkie święta przypadają zazwyczaj dwa tygodnie później niż u katolików.

Wielkanoc jest jednak świętem ruchomym, dlatego co pewien czas zarówno Wielkanoc, jak i Niedzielę Palmową, prawosławni i katolicy świętują wspólnie. Jeśli tak się wydarzy, szczególnie barwnie jest wtedy w centrum białoruskiej stolicy. W Mińsku kościół katedralny jest oddalony od cerkwi katedralnej o 100 metrów. Wierni obu wyznań niosą wtedy do święcenia podobnie przyozdobione gałązki wierzby.

Różnica w ustalaniu daty wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

Prawosławie w Polsce

Największe skupiska prawosławnych w Polsce są w województwie podlaskim. W białostockiej katedrze św. Mikołaja głównemu nabożeństwu przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Palmową Niedzielę świętują 24 kwietnia także m.in. grekokatolicy z Podkarpacia. Główne uroczystości wiernych tego obrządku w archidiecezji przemysko-warszawskiej odbyły się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Dokładnych danych co do liczby osób prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ponad 33 tys. wiernych. Mieszkają oni m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

PAP/IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wielkanocne zwyczaje u katolików na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 08:00
U katolików na Białorusi tradycje związane z Wielkanocą odrodziły się dzięki wiedzy przekazywanej przez ludzi starszych. W nie tak odległych czasach istnienia Związku Radzieckiego większość kościołów została zamknięta. Zaś za publiczne manifestowanie wiary można było trafić do łagru.
rozwiń zwiń