- Nic tak nie służy zbliżeniu między narodami (…) jak wymiana gospodarcza, wymiana handlowa i współpraca w zakresie inwestycji. Traktuję to nasze dzisiejsze spotkanie jako bardzo symboliczne, ale też faktyczne otwarcie na szeroką współpracę gospodarczą – oświadczył w poniedziałek Morawiecki.
W oficjalnym otwarciu dorocznego forum wzięli udział: szef wyższej izby białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, białoruski wicepremier Michaił Rusy, a także prezesi Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Kazimierz Zdunowski i Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Uładzimir Ułachowicz.
Morawiecki mówił, że w relacjach polsko-białoruskich nie mniej ważna niż współpraca w dużych strategicznych sektorach - energetycznym, produkcyjnym - jest "współpraca setek, tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy małych i średnich firm”. Zdaniem wicepremiera "w tej ilości przedsiębiorstw jest siła jeszcze potężniejsza niż nawet w wielkich bankach, firmach ubezpieczeniowych czy energetycznych”.
- Dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy to dzisiejsze otwarcie, które odczułem bardzo wyraźnie również na spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką, wykorzystali dla kolejnych wielu lat, a może nawet dziesięcioleci jak najbliższej współpracy – powiedział Morawiecki.
Wicepremier podkreślał, że Polska jako kraj graniczny UE, przez który biegnie tranzyt na Wschód, i Białoruś, graniczne państwo Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i kraj otwarcia na Zachód, mają sobie wiele do zaoferowania.
Ocenił, że "nie ma lepszej płaszczyzny niż właśnie ta, kiedy Polska może być krajem tranzytowym dla 500-milionowego rynku UE”, a Białoruś może ułatwić Polsce dostęp do rynku Unii Eurazjatyckiej. - Jest niezwykle ważne, żebyśmy te połączenia budowali” – powiedział Morawiecki. Jak podkreślił, udana współpraca Polski i Białorusi pokaże "naszym potężnym sąsiadom, że budujemy razem przyszłość gospodarczą".
Rośnie wymiana handlowa
Wicepremier Michaił Rusy zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do aktywizacji w relacjach białorusko-polskich i toczy się "konstruktywny i progresywny dialog z polskim rządem”.
Dodał, że w 2016 r. wymiana handlowa pomiędzy Białorusią i Polską może przekroczyć 2,5 mld dolarów. - Powinniśmy dążyć do tego, żeby w kolejnych dwóch, trzech latach przekroczyć poziom 4 mld dolarów - mówił.
- Dzisiejsza impreza to prawdziwe święto dla biznesu polskiego i białoruskiego – powiedział PAP Kazimierz Zdunowski o XX Polsko-Białoruskim Forum Gospodarczym . - Mamy ponad 500 uczestników - trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Jak dotąd to rekord – zaznaczył. Stronę polską reprezentuje 275 firm, a stronę białoruską 175. W forum uczestniczą także przedstawiciele władz lokalnych obu krajów.
W obecności wicepremierów podpisano cztery porozumienia o współpracy, m.in. w sprawie utworzenia centrum edukacyjnego IPO, które będzie pomagać białoruskim firmom w wejściu na polską giełdę, oraz modernizacji sieci tramwajowej w Witebsku przez Tines Capital Group oraz Unibep.
Uczestniczący w forum polscy biznesmeni mówili PAP, że liczą, iż „nowe otwarcie” pomoże im w realizacji nowych projektów na rynku białoruskim, który uważają za bardzo perspektywiczny.
Forum gospodarcze Polski i Białorusi jest imprezą cykliczną – odbywa się co roku na przemian w jednym z krajów. Poprzednie spotkanie odbyło się w 2015 r. w Poznaniu.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)/IAR/agkm
bialorus. polskieradio.pl
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl