Raport Białoruś

Białoruś: nie ma zgody na marsz niezależnych środowisk w Dniu Wolności

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:25
Przedstawiciele opozycyjnego Ruchu o Wolność otrzymały od władz Mińska pismo z odmową wydania zgody na tradycyjny marsz w Dniu Wolności. 25 marca środowiska niezależne obchodzą święto niepodległości.
Dzień Woli w Warszawie. Marsz  z 2015 roku. Białorusini tego dnia wyrażają nadzieję na wolne, demokratyczne, proeuropejskie państwo
Dzień Woli w Warszawie. Marsz z 2015 roku. Białorusini tego dnia wyrażają nadzieję na wolne, demokratyczne, proeuropejskie państwoFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Jak poinformował Ruch o Wolność na swojej stronie, jeden z inicjatorów marszu Alaksandr Rusewicz otrzymał od władz miasta pismo, w którym te odmawiają wydania zgody na organizację wydarzenia. Miński władze powołują się na błędy formalne i brak w złożonym przez opozycjonistów dokumencie odpowiedniego zgłoszenia. W związku z tym, informują władze, "wydanie decyzji pozytywnej nie jest możliwe”.

Z kolei organizatorzy marszu twierdzą, że przekazali miejskim urzędnikom komplet niezbędnych dokumentów. Cytowany przez TUT.by lider Ruchu O Wolność Jury Hubarewicz stwierdził, że "władze prawdopodobnie specjalnie zgubiły dokumenty”.

Inicjatorami akcji są w tym roku przedstawiciele czterech organizacji opozycyjnych. Oprócz Ruchu O Wolność są to: Białoruska Chrześcijańska Demokracja, Zjednoczona Partia Obywatelska i Białoruski Front Narodowy.

Przedstawiciele opozycji zapowiedzieli, że komitet organizacyjny zbierze się, by ustosunkować się do decyzji władz miejskich i podjąć ustalenia dotyczące działań 25 marca.

Wcześniej planowano przeprowadzenie w tym dniu marszu w centrum stolicy, na Prospekcie Niepodległości.

Obchodzony 25 marca Dzień Wolności upamiętnia powstanie pierwszego w historii państwa białoruskiego – Białoruskiej Republiki Ludowej w marcu 1918 r., która istniała do powołania w lutym 1919 roku Litewsko-Białoruskiej Republiki Rad.

Po rozpadzie ZSRR na początku lat 90. święto niepodległości Białorusi obchodzono 27 lipca, w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Z inicjatywy Aeksandra Łukaszenki w 1996 roku święto przeniesiono jednak na 3 lipca, który jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalmy Biełsat! Dramatyczny apel do premier i prezydenta RP. List od noblistki, sygnatariusza umowy o rozpadzie ZSRR, intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:51
Uratujmy Biełsat – proszą Białorusini, walczący o wolność i demokrację. - Dziś jest potrzeba Waszego wsparcia dla narodu białoruskiego – napisali białoruscy intelektualiści, m.in. noblistka i jeden z autorów umowy o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz. Chodzi o plany likwidacji Biełsatu przez MSZ. To jedyna telewizja nadająca po białorusku, przekazująca obiektywne informacje. Intelektualiści proszą prezydenta i premier o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Dziś Biełsat opublikował pełną treść tego listu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Romaszewska: premier zapewniła, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 05:30
Premier zapewniła mnie i upoważniła do przekazania, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża. Najbliższy miesiąc poświęcimy na ustalenie z MSZ dalszych zasad współpracy - napisała dyrektor stacji Biełsat Agnieszka Romaszewska na profilu na Facebooku po spotkaniu z szefową rządu Beatą Szydło 5 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecznik rządu: w sprawie Biełsatu zostanie wypracowana nowa formuła

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:30
W najbliższym miesiącu nie będzie żadnych zmian ws. telewizji Biełsat, w tym czasie zostanie wypracowana nowa, kompromisowa formuła działania telewizji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek 5 stycznia. Jak poinformował, premier Beata Szydło rozmawiała w tej sprawie z dyrektor stacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ o Biełsacie: premier nie zmieniła żadnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:00
Dotychczasowa formuła telewizji Biełsat się wyczerpała - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24. Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek, po spotkaniu dyrektor stacji Biełsat z premier Beatą Szydło, zapowiedział, że będzie wypracowana nowa kompromisowa formuła działania telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier: będzie próba kompromisu w sprawie Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 12:42
Będzie próba znalezienia kompromisu w sprawie nowej koncepcji Telewizji Biełsat, planowane jest spotkanie i "rozmowy trwają" - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Była pytana o tę sprawę na konferencji, na której zapowiedziała przegląd ministerstw.
rozwiń zwiń