Raport Białoruś

Białoruś: uroczystości 360. rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 23:59
Na Białorusi odbywają się w sobotę centralne obchody 360. rocznicy męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja Boboli. Zorganizowano je w miejscowości Iwanawa - dawnym Janowie Poleskim - na terenie diecezji pińskiej, w miejscu gdzie święty został zabity.
Audio
  • Obchody 360. rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli. Relacja Włodzimierza Paca z Iwanawy (IAR)
Kościół w Iwanawie, dawnym Janowie Poleskim
Kościół w Iwanawie, dawnym Janowie PoleskimFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Andrzej Bobola jest jednym z patronów Polski i głównym patronem katolickiej diecezji pińskiej.

Jezuita Andrzej Bobola prowadził działalność ewangelizacyjną również na Białorusi, między innymi w Nieświeżu, Bobrujsku i Pińsku. Został zamordowany w Janowie Poleskim przez Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego.

Ksiądz Andrej Ryłka, kanclerz kurii diecezjalnej w Pińsku powiedział Polskiemu Radiu, że do sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Iwanawie przybędą pielgrzymki z całej diecezji. Tradycyjnie uroczystości rozpoczynają się na obrzeżach miasteczka.

- Tradycyjnie rozpoczynamy nabożeństwo od Krzyży Pojednania, od tego miejsca. gdzie był pojmany przez oprawców i gdzie się zaczęła droga męczeńska świętego Andrzeja Boboli - powiedział ksiądz Ryłka.

Uroczystościom przewodniczy biskup Antoni Dziemianka, ordynariusz diecezji pińskiej.

Kilka dni temu w Iwanawie została rozbita tablica upamiętniająca świętego Andrzeja Bobolę. Miejscowa milicja zapewniła, że wandal został już odnaleziony.

IAR/agkm

Zdjęcia Włodzimierz Pac, Polskie Radio. Kościół w Iwanawie (d. Janów Poleski) i Krzyże Pojednania

jęcia

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Polakom walczącym o wolność pomagano". Zbiórka na grzywny dla dziennikarzy Biełsatu. Pomóżmy wolnym mediom na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 16:00
Dziennikarze Biełsatu, jako przedstawiciele wolnych mediów, pod różnymi pretekstami są skazywani przez łukaszenkowski reżim to na areszt, to na grzywny. Kilkadziesiąt tysięcy złotych – na tyle opiewają kary pieniężne dla dziennikarzy Biełsatu tylko z ostatnich trzech miesięcy. Potrzebna jest pomoc, podobnie jak innym dziennikarzom niezależnych mediów i aktywistom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

14 dni głodówki Wiaczesława Siwczyka. Nie dopuszczają do niego adwokata, nie wiadomo, jaki jest jego stan. „Czy ma wsparcie zachodnich dyplomacji?”

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 16:45
Działacz prodemokratyczny Wiaczesław Siwczyk został skazany na areszt 4 maja i już wtedy ogłosił protest głodowy. Nie wiadomo obecnie, w jakim jest stanie. Bliscy boją się, że mógł zostać pobity i dlatego nie może zobaczyć się z nim nawet adwokat. - Bardzo niepokoimy się o jego los, nie ma z nim kontaktu - powiedział portalowi PolskieRadio.pl syn opozycjonisty, Witaut Siwczyk. To nie jedyny przypadek w ostatnim, gdy złe traktowanie opozycjonistów na Białorusi wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla ich życia. Represje wzmogły się w ostatnim czasie, wzrosła liczba aresztów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znaleziono wandala, który rozbił tablicę pamiątkową św. Boboli

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 20:38
Białoruska milicja odnalazła wandala, który kilka dni temu w miasteczku Iwanawa, dawnym Janowie Poleskim, rozbił tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę. Dziś mija 360. rocznica męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji pińskiej na Białorusi. Jezuita został zamordowany w Janowie Poleskim w maju 1657 roku przez Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego.
rozwiń zwiń