Okolicznościowy list na otwarcie wystawy przesłał Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Siarhiej Wieczar, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że wystawa stanie się ważnym wydarzeniem kulturalnym w Mińsku. - Przyjemne jest to, że pokazywane są rysunki i akwarele dotyczące białoruskich ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego - powiedział dyrektor muzeum.
Z kolei Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie poinformował, że pomysł zorganizowania wystawy w Mińsku wynikał z chęci otwarcia się placówki na odbiorców sztuki na Białorusi. - Najbardziej znaczącym elementem łączącym kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie i tereny obecnej Białorusi jest Napoleon Orda - powiedział dyrektor Batlej.
Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku zwracił uwagę, że Napoleon Orda zajmuje szczególne miejsce wśród postaci, których twórczość jest wspólnym dziedzictwem Polski i Białorusi. - Napoleon Orda stworzył ponad tysiąc prac dokumentujących architektoniczne dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów - mówi Adamski.
Napoleon Orda urodził się w miejscowości Worocewicze na południowym-zachodzie Białorusi, gdzie istnieje muzeum artysty. 11 lutego była obchodzona 210 rocznica jego urodzin.
"Ilustrowana Encyklopedia"
- Napoleon Orda i jego dzieła pełnią rolę malarskiej kroniki tych ziem. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądały ówczesne pałace, majątki, rezydencje szlacheckie i życie prostych ludzi – mówił ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik podczas otwarcia wystawy "Napoleon Orda - Ilustrowana Encyklopedia Kraju”, prezentującej prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Napoleon Orda (1807-1883) stworzył na przestrzeni kilkudziesięciu lat ponad tysiąc akwarel i rysunków dokumentujących widoki miejsc, które odwiedzał – od Europy Zachodniej po dawne ziemie I Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Duża część jego prac poświęcona jest terenom dzisiejszej Białorusi, Litwy i Ukrainy.
- Jego prace mają wartość historyczną, bo wiele sportretowanych przez niego miejsc – dawnych majątków, pałaców, kościołów” – dzisiaj już nie istnieje – mówił Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.
Na przedstawionych w białoruskiej stolicy obrazach można też zobaczyć krajobrazy dawnego pogranicza, tamtejszych fabryk, dworców czy cmentarzy. Jak mówili uczestnicy piątkowej uroczystości, twórczość Ordy "przypomina o wspólnym dziedzictwie historyczno-kulturalnym Polski i Białorusi”.
Wystawa powstała dzięki wsparciu Fundacji Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Kultury Białorusi, a także Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Mińsku.
Okazją do przygotowania wystawy stała się przypadająca w tym roku 210. rocznica urodzin artysty. „Na wystawie zaprezentowano 110 rysunków i akwarel ukazujących widoki miejsc ważnych pod względem historycznym i uczuciowym zarówno dla Polaków, jak i Białorusinów” – informuje na swojej stronie Muzeum Narodowe w Krakowie.
Pomysł na tę wystawę zrodził się na początku 2016 r. Chcieliśmy otworzyć się na tereny dotąd przez nas nieeksplorowane, żeby nasze zbiory zaistniały w świadomości osób, które zajmują się dziedzictwem kulturowym tych terenów – dawnej Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
- Projekty poświęcone wspólnej historii są bardzo ważne i ciekawe, bo napędza je zainteresowanie z obu stron – powiedział Siarhiej Wieczar, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki. Jak dodał, liczy, że uda się zrealizować kolejne projekty z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wystawa będzie prezentowana w Mińsku do 3 grudnia.
IAR/PAP/agkm