Złośliwa sztuczna inteligencja? Nowy model językowy firmy Elona Muska

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 19:41
Sztuczna inteligencja rozwija się z każdym dniem. Do zrealizowania katastroficznych scenariuszy jeszcze daleko, jednak tak gwałtowny postęp technologiczny może niepokoić. Te odczucia potęguje nowe narzędzie firmy xAI, należącej do Elona Muska. 
Czy zbyt gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji nam zagraża?
Czy zbyt gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji nam zagraża?Foto: Shutterstock

- Grok to nowy model językowy opracowywany przez startup xAI Elona Muska. Jest on podobny do innych chatbotów, ale ma pewne istotne różnice. Pierwszą z nich jest poczucie humoru. Nie jest tak poważny jak inne dostępne usługi tego typu - wyjaśnia Pilarczyk, redaktor naczelny portalu ITbiznes.  


Posłuchaj
17:09 PR4_28_11_2024_16_32_Świat_4.0.mp3 Paweł Pilarczyk o nowym modelu językowym Elona Muska (Świat 4.0/Czwórka)

 

"Grok" 

Nazwa nowego modelu językowego "Grok" nawiązuje do terminu z książki science-fiction "Obcy w obcym kraju" Roberta Heinleina, które oznacza "dogłębne zrozumienie". Co ciekawe, narzędzie firmy xAI pozbawione jest wielu blokad, które posiadają inne modele językowe. - Zgodnie z tym, co mówi Elon Musk, ma być to rozwiązanie pozbawione kagańców - mówi Pilarczyk. - Obecnie ta usługa nie jest dostępna w Polsce - dodaje.

Jak mówi gość Czwórki, nowy model językowy Elona Muska może posiadać również negatywne cechy. - Grok może przejawiać zachowania rasistowskie czy homofobiczne. Sztuczna inteligencja uczy się z rozmów z użytkownikami. Jeżeli ktoś będzie agresywny i brutalny w konwersacji, to w dokładnie ten sam sposób Grok mu odpowie - ostrzega rozmówca Weroniki Puszkar. - Nie każdy może być psychiczne odporny i przygotowany na taką konwersację - stwierdza.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Paweł Pilarczyk

Data emisji: 28.11.2024

Godzina emisji: 16.32

kajz

Czytaj także

AI w pracy - jak to robić i co to zrobi nam?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 20:09
Aż 75% pracowników korzysta w swojej pracy ze sztucznej inteligencji. To duża zmiana w stosunku do ubiegłego roku, w którym korzystało z niej zaledwie 49%. Co ta zmiana oznacza dla nas? Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja jako psychoterapeuta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 16:17
- Codziennie dokonujemy wyboru pomiędzy aplikacjami - sięgnijmy po coś, dzięki czemu będziemy mieli największą korzyść dla siebie. Takim czymś może być właśnie aplikacja, która służy pracy nad sobą i rozwojowi osobistemu - mówi Ada Jakimowicz o chatbocie-terapeucie. 
rozwiń zwiń