Raport Białoruś

"Celem była sowietyzacja". Grodno: upamiętniono 78. rocznicę deportacji Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 12:43
Na Białorusi upamiętniono 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W kościele katedralnym w Grodnie odprawiono nabożeństwo. Uczestniczyli w nim Polacy mieszkający w tym mieście oraz polscy dyplomaci i delegacje z Polski, między innymi z Częstochowy. Po nabożeństwie okolicznościowe uroczystości zorganizował Związek Polaków na Białorusi nieuznawany przez miejscowe władze.
Audio
  • Rocznica deportacji - obchody w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Rocznica deportacji: msza w Grodnie
Rocznica deportacji: msza w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- My pamiętamy o tym bestialstwie, które zostało dokonane na narodzie polskim. Dzięki przekazywaniu informacji o tragicznych wydarzeniach kształtujemy swoją tożsamość - powiedziała Polskiemu Radiu Andżelika Borys, prezes Związku Polaków.

Wśród zebranych gości byli zesłańcy z okolic Lidy jak Jan Michałowicz. Został skazany na 5 lat łagru tylko za to, że pochodził z rodziny tak zwanych kułaków, czyli bogatych chłopów.

- My pieszo szliśmy 360 kilometrów po tundrze i tajdze. Byłem głodny, gdyż przez dwa tygodnie nam nie dawali chleba. Pracowaliśmy dobę i więcej- mówi Jan Michałowicz.

Według historyków, do czerwca 1941 roku cztery deportacje objęły około miliona ludzi. Miały na celu między innymi zsowietyzowanie ziem zajętych przez Związek Radziecki po agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.

- Bez przeszłości nie można budować przyszłości, pamięć o historii kształtuje naszą tożsamość – powiedziała prezes ZPB Andżelika Borys. Dlatego - podkreśliła - jej organizacja dba o upamiętnienie tragicznych dat w polskiej historii. - Luty 1940 roku to pierwsza wywózka, która dotknęła 140 tys. ludzi – przypomniała Borys.

"Celem była sowietyzacja"

Białoruski historyk Ihar Mielnikau ocenia, że w latach 1940-41 deportowano setki tysięcy ludzi z terenów byłych Kresów Wschodnich, które przyłączono do Związku Radzieckiego po agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Białoruski historyk Ihar Mielnikau powiedział Polskiemu Radiu, że celem deportacji było oczyszczenie ziem zajętych przez Związek Radziecki z tak zwanego elementu polskiego i zsowietyzowanie ich. Dlatego ludzi, których uznano za wrogi element masowo wywożono na Syberię.

- Ofiarami tych represji byli nie tylko Polacy, ale też Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Żydzi; wszyscy ci, którzy mieszkali na terenach byłych Kresów Wschodnich. Ale większość deportowanych stanowili Polacy - podkreśla doktor Mielnikau. I dodaje, że wśród deportowanych były rodziny polskich policjantów, osadników i nawet ci ludzie, którzy uciekli na Wschód po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polacy z Grodna złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 20:20
Polacy z Białorusi pamiętają o 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się pod Krzyżem Katyńskim na polskim cmentarzu wojskowym w Grodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: studniówki szkół społecznych przy Związku Polaków i Macierzy Szkolnej [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:14
Uczniowie polskich szkół społecznych istniejących w Grodnie na zachodniej Białorusi bawili się na balach studniówkowych. Imprezy tradycyjnie rozpoczęły się od poloneza. Potem maturzyści pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców kontynuowali zabawę do późnych godzin wieczornych.
rozwiń zwiń