Raport Białoruś

Białoruś: 100 rocznica śmierci księdza Łotarewicza, zabitego przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 15:00
W miejscowości Iszkołdź na zachodniej Białorusi odbyły się obchody 100. rocznicy męczeńskiej śmierci miejscowego proboszcza. Ksiądz Wincenty Łotarewicz został zamordowany przez bolszewików. Na grobie duchownego, który znajduje się przed kościołem, zapalono znicze oraz złożono białe i czerwone kwiaty. 
Audio
  • 100. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Łotarewicza. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
100. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Łotarewicza. Obchody w Iszkołdzi
100. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Łotarewicza. Obchody w IszkołdziFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Nabożeństwo w kościele Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi 16 marca celebrował ksiądz Kazimierz Wielikosielec. Biskup pomocniczy diecezji pińskiej powiedział Polskiemu Radiu, że ksiądz Łotarewicz zginął za to, że nie wyparł się wiary.

- Tylko za wiarę zginął . Gdyby wyparł się wiary, to być może by przeżył. Wtedy była taka tendencja ateistyczna. Rozstrzelano tysiące księży i wiele kościołów zburzono - powiedział hierarcha. 

Marcin Wojciechowski, radca ambasady Polski w Mińsku przypomniał, że zbliża się setna rocznica wojny polsko-bolszewickiej.
- Ziemie białoruskie to jest ten teren, gdzie toczyło się bardzo wiele walk i było wiele tragicznych wydarzeń takich jak śmierć księdza Wincentego. Dziękuję parafii i miejscowym Polakom za to, że pamiętają o tym - powiedział dyplomata. 
Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze mówi, że ksiądz Łotarewicz pozostanie w pamięci ludzi. - Pamiętamy o tym, bo to jest postawa godna naśladowania. To postawa dbania o wiarę, Kościół i polskość. To były bardzo trudne czasy, gdy wielu księży zostało zamordowanych przez bolszewików - przed wszystkim za polskość i za wiarę - dodała Borys. 
Łotarewicz zginął 19 marca 1919 roku. Bolszewicy domagali się, aby 38-letni ksiądz Łotarewicz wyparł się wiary. Gdy odmówił, został zmordowany na zamku w pobliskim miasteczku Mir. Wierni później potajemnie go pochowali, a następnie wznieśli symboliczną mogiłę.
Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi został wybudowany w 1472 roku dzięki staraniom starosty witebskiego i smoleńskiego Mikołaja Niemirowicza. To obecnie najstarszy murowany kościół na Białorusi. W swojej historii był zamieniany na zbór kalwiński i cerkiew prawosławną. Komuniści chcieli go zniszczyć, ale ocalał dzięki parafianom
Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty na mogiłach 10 żołnierzy AK, którzy spoczywają na cmentarzu w pobliskiej miejscowości Juszkiewicze i na mogile księdza Bolesława Rutkowskiego zamordowanego w 1942 roku przez niemieckich okupantów. 

IAR/agkm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś ma otwartą drogę do autokefalii. "Jednak na czele cerkwi nieprzypadkowo jest Rosjanin"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 07:45
Decyzje dotyczące zerwania przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną łączności eucharystycznej z Konstantynopolem, które zapadły podczas Świętego Synodu w Mińsku, będą mieć istotne konsekwencje dla Białorusi - uważają niezależni białoruscy eksperci eksperci. Stwierdzili, że to Rosjanie doprowadzają tutaj do rozłamu. Zwrócono uwagę, że  z kolei postanowienie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który anulował dekret z 1686 roku, oswobodziło nie tylko Ukrainę, ale i Białoruś spod cerkiewnej władzy Moskwy. Zatem droga do autokefalii stoi otworem - jednak Rosja nieprzypadkowo umieściła na czele cerkwi białoruskiej rosyjskiego duchownego, który nigdy nie krył się z imperialistycznym nastawieniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska Częstochowa wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:43
Po latach starań "białoruska Częstochowa" została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chodzi o coroczne uroczyste obchody ku czci obrazu Matki Bożej Budsławskiej, które odbywają się w pierwszą sobotę i niedzielę lipca. Odpust w Budsławiu na północy Białorusi co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z kraju i zagranicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wierni mają zakaz udziału w nabożeństwach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:00
Prawosławni Białorusini nie mają prawa uczestniczyć w nabożeństwach nowo utworzonej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Białoruska Cerkiew, która podlega moskiewskiemu patriarchatowi, nie uznaje Cerkwi Prawosławnej Ukrainy jako kanonicznej. 
rozwiń zwiń