Raport Białoruś

Prezes banku Białorusi: z Rosją harmonizujemy polityką monetarną

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:00
- W ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej toczą się rozmowy na temat utworzenia wspólnego rynku, ale nie ma mowy o żadnych ponadnarodowych walutach – powiedział w piątek w Mińsku prezes Banku Narodowego Białorusi (NBRB) Paweł Kałaur. Powiedział jednak, że planuje się unifikację polityki monetarnej. - Umówiliśmy się z Bankiem Centralnym Rosji, że przeprowadzimy harmonizację polityki monetarnej w ramach mapy drogowej - mówił.
Rubel białoruski
Rubel białoruski Foto: Shutterstock.com

Według Kałaura spekulacje na temat wprowadzenia możliwej wspólnej waluty Białorusi, Rosji i Kazachstanu „nie mają podstaw”, ale niepokoją społeczeństwo i wpływają na oczekiwania inflacyjne i dewaluacyjne.

- Takie wypowiedzi nie mają żadnych podstaw. W ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej rozpatrujemy kwestię utworzenia wspólnego rynku, nie toczy się rozmowa o jakichkolwiek walutach ponadnarodowych – powiedział Kałaur, którego cytuje gazeta internetowa „Nasza Niwa”. Prezes NBRB wypowiadał się w piątek w kuluarach konferencji gospodarczej Październikowe Forum Gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

Kałaur powiedział również, że w ramach pogłębiania integracji Białoruś i Rosja planują unifikację polityki monetarnej.

- Umówiliśmy się z Bankiem Centralnym Rosji, że przeprowadzimy harmonizację polityki monetarnej w ramach mapy drogowej (będącej elementem programu) pogłębionej integracji. W związku z tym NBRB planuje od 1 stycznia 2021 r. przejść na reżim sterowania inflacją – powiedział Kałaur.

Jak dodał, w Rosji taki instrument już działa, na Białorusi jeszcze nie. Drugim elementem tego planu jest przejście na płynny kurs rubla białoruskiego.

Białoruś i Rosja negocjują obecnie sektorowe mapy drogowe

Białoruś i Rosja negocjują obecnie sektorowe mapy drogowe w ramach pogłębionej integracji, na którą nalega Moskwa, powołując się na umowę o utworzeniu państwa związkowego (Białorusi i Rosji) z 1999 r.

Część ekspertów obawia się, że Kreml dąży w ten sposób do instytucjonalnego zwiększenia swojej kontroli nad Białorusią.

Program pogłębienia integracji wraz z mapami drogowymi ma być – według zapowiedzi – zatwierdzony przez prezydentów 8 grudnia.

Portal Naviny.by przypomina, że prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina mówiła w czerwcu, że rozmowy na temat wspólnej waluty Rosji i Białorusi toczą się, jednak na bardzo „wstępnym etapie”.

- W umowie związkowej była mowa o możliwym przejściu na wspólną walutę. Ale powiem jeszcze raz: jesteśmy dopiero na wstępnym etapie dyskusji i oczywiście na razie nie ma mowy o tym, by rozszerzyć to na inne kraje EUG – mówiła Nabiullina. Do EUG oprócz Rosji, Białorusi i Kazachstanu należą także Armenia i Kirgistan.

Wiceprezes NBRB Siarhiej Kaleczyc mówił z kolei w lipcu, że „rozmowy mogą toczyć się na różne tematy, ale to nie oznacza, że jutro wprowadzimy wspólną walutę”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń