Cichanouska wystąpiła na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzez łącze wideo z Wilna. Przekonywała, że codzienne demonstracje na Białorusi i strajki w zakładach pracy świadczą o tym, że "Białorusini się obudzili". - Naród nie może być zakładnikiem jednego człowieka - mówiła, odnosząc się do prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Oceniła, że jego władza jest wątpliwa z prawnego punktu widzenia i że naród jej nie akceptuje. Wezwała do bezzwłocznego wysłania na Białoruś międzynarodowej misji obserwacyjnej, która dokumentowałaby sytuację na miejscu. Podkreśliła, że Komisja Praw Człowieka ONZ powinna zorganizować specjalną sesję na temat sytuacji praw człowieka na Białorusi.
O wstrzymanie przemocy na Białorusi zaapelowała w tym tygodniu komisja Europejska. Jest przygotowywana lista 17 osób, wobec których ma być wydany zakaz wjazdu na terytorium Unii. Na liście nie ma nazwiska Aleksandra Łukaszenki.
23:08 WS 4-09-2020.mp3 NATO, Unia Europejska i ONZ zastanawiają się nad reakcją na wydarzenia na Białorusi (Więcej świata/Jedynka)
ez unijnych sankcji dla Łukaszenki? Ekspert: europejscy politycy unikają konfrontacji, boją się Putina
Dr Szymon Kardaś z OSW podkreśla, że każde sankcje są cennym sygnałem politycznym. - Ale jeżeli traktować sankcje jako instrument wywierania presji, to wciągnięcie na listę kilkunastu osób może być działaniem niesatysfakcjonującym wszystkich tych, którzy chcieliby, żeby ta odpowiedź była poważniejsza - mówi.
Według gościa Programu 1 Polskiego Radia władze Rosji i Białorusi oskarżającej Unię Europejska i NATO wpisuje się w dobrze znaną taktykę szukania wroga zewnętrznego. Rosja chce też pokazać własnemu społeczeństwu, że wszelkie przejawy sprzeciwu wobec władz będą tłumione.
Dr Szymon Kardaś uważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wypracuje żadnego stanowisko wobec wydarzeń na Białorusi, bo zasiada w niej jako stały członek Rosja, a ona nie dopuści do uderzenia w interesy Łukaszenki, czyli w praktyce interesy rosyjskie. Za niebezpieczną uznaje retorykę o wpływie innych państw na wydarzenia na Białorusi, bo jeżeli sytuacja się zaostrzy Moskwa może zdecydować się na interwencję zbrojną w tym kraju.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Spotkanie ministrów finansów państw Grupy Wyszehradzkiej V4. Podpisali deklarację o kontynuowaniu dialogu i współpracy gospodarczej. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego potępiają atak na rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego - oświadczył w piątek (4.09) po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w tej sprawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie na poziomie ambasadorów państw należących do NATO zostało zwołane dwa dni po tym jak kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że nie ma wątpliwości, iż rosyjskiego opozycjonistę próbowano otruć i tym samym go uciszyć.
Jak zaznaczył jakiekolwiek wykorzystanie broni chemicznej pokazuje całkowity brak poszanowania dla istnień ludzkich i jest nieakceptowalnym złamaniem międzynarodowych norm i zasad. - Członkowie NATO zgadzają się, że Rosja musi teraz odpowiedzieć na poważne pytania - oświadczył sekretarz generalny. Sojusz ma zastanawiać nad relacjami z Rosją. Rozmowa z Andrzej Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
Słowacki sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa w lutym 2018 r. dziennikarza śledczego, który ujawniał powiązania polityków z biznesmenami i gangsterami. Skazano tylko bezpośredniego sprawcę morderstwa. Dwoje domniemanych zleceniodawców uniewinniono. Wyrok jest nieprawomocny, będzie odwołanie do Sądu Najwyższego. O reakcjach na to kontrowersyjne sądowe rozstrzygnięcie felieton Adriana Bąka.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 4.09.2020
Godzina emisji: 17.27
ag