Raport Białoruś

Uroczystości w "białoruskiej Częstochowie", Budsławiu, na wolnym powietrzu po pożarze świątyni

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:00
W Narodowym Sanktuarium w Budsławiu na północy Białorusi trwają dwudniowe uroczystości odpustowe. Msze są odprawiane na wolnym powietrzu przed bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół jest zamknięty dla wiernych ze względów bezpieczeństwa gdyż w maju pożar strawił dach XVIII-wiecznej barokowej świątyni.
Narodowe Sanktuarium w Budsławiu na północy Białorusi
Narodowe Sanktuarium w Budsławiu na północy Białorusi Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Pierwsze nabożeństwo odprawił w południe ksiądz Jury Kasabucki, biskup pomocniczy archidiecezji mińsko - mohylewskiej powiedział Polskiemu Radiu, że nie zważając na pożar świątyni, wierni tradycyjnie licznie przybyli na uroczystości odpustowe.

- Bardzo dużo ludzi zjednoczyło to wszystko. Wielu ludzi, którzy nie są katolikami, zgłasza z propozycją pomocy. Będziemy razem chwalić Pana Boga i dziękować Bogu nawet za te chwile doświadczeń, które przeżywamy z różnych stron - powiedział biskup Jury Kasabucki.

Przed kościołem w Budsławiu został ustawiony krzyż zrobiony z nadpalonego drewna z dachu świątyni. Obok stoi urna,do której wierni wrzucają datki na remont kościoła. Na jego wieży przed tegorocznymi uroczystościami odpustowymi uruchomiony został po remoncie XVIII-wieczny zegar.


Posłuchaj
00:47 Uroczystości w Budsławiu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR).mp3 Uroczystości w Budsławiu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Po pożarze

Uroczystości poprzedziła 9-dniowa nowenna do Matki Bożej Budsławskiej w intencji jak najszybszego wyremontowania miejscowej świątyni.

W tym roku uroczystości religijne w Budsławiu odbędą się na wolnym powietrzu przed bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W maju pożar strawił dach XVIII-wiecznej barokowej świątyni.

Rzecznik Episkopatu Białorusi, ksiądz Jury Sańko powiedział Polskiemu Radiu, że sanktuarium w Budsławiu jest ważnym symbolem dla całego kraju.

- Kościół w Budsławiu ma dla nas takie znaczenie jak dla Polski Częstochowa, czy dla Litwy Ostra Brama. To świątynia, w której znajduje się obraz Matki Bożej Budsławskiej, szanowany nie tylko przez katolików, ale również przez prawosławnych. Dlatego to jest takie serce Białorusi - powiedział ksiądz Jury Sańko.

Obraz Matki Bożej, który znajduje się w kościele w Budsławiu, w 1598 roku przywiózł z Rzymu wojewoda Miński Jan Pac jako dar papieża Klemensa VIII.

Zbiórka na stronie parafii

Wszyscy chętni mogą przekazać ofiarę na rzecz odbudowy na rachunek parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Budsławiu.

Zbiórka odbywa się też na stronie parafii za pomocą systemu płatności Webpay.

IAR/belsat.eu/agkm

Sanktuarium w Budsławiu Sanktuarium w Budsławiu w 2013 roku. Fot Włodzimierz Pac, Polskie Radio

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak