Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Episkopatu Białorusi, ksiądz Jury Sanko, tegoroczne uroczystości w Budsławiu pokazały, że Kościół na Białorusi jest żywy i nie zważa na przeciwności. Modlono się o błogosławieństwo dla całego narodu, przepraszając za grzechy i wyrażając skruchę.
Wielu pielgrzymów było w Budsławiu po raz pierwszy. Zdaniem jednego z nich, studenta architektury z Mińska, Ihnasia, niedawny pożar w sanktuarium to znak, że trzeba się jednoczyć.
Z kolei Wiera z Mołodeczna, uczestnicząca w pielgrzymkach od 20 lat, powiedziała, że Matka Boża Budsławska to opiekunka całej Białorusi i jej narodu. - Jestem jej bardzo wdzięczna za łaski dla innych ludzi i te które sama otrzymałam - dodała pani Wiera.
Dwudniowe uroczystości religijne w Budsławiu zakończyła procesja eucharystyczna wokół placu przylegającego do bazyliki.
00:59 Relacja Włodzimierza Paca z Budsławia (IAR).mp3 Uroczystości w Budsławiu. Relacja Włodzimierza Paca z Budsławia (IAR)
Nocne nabożeństwo z piątku na sobotę
Wcześniej tysiące pielgrzymów uczestniczyło o północy w nabożeństwie na terenie Narodowego Sanktuarium w Budsławiu na północy Białorusi. Księża i wierni z zapalonymi świecami przeszli w procesji wokół placu przylegającego do bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Białoruscy katolicy modlili się między innymi o odbudowę kościoła w Budsławiu po pożarze. Nocne nabożeństwo celebrował biskup witebski Aleh Butkiewicz. Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że tegoroczne świętowanie jest mocno naznaczone nieszczęściem pożaru kościoła i epidemią koronawirusa. Hierarcha nawiązał również do sytuacji na Białorusi.
- Każda próba pomnaża łaskę. Dla ludzi to może mieć duchowe znaczenie, aby inaczej spojrzeć na swoje życie. Dziś w kraju bardzo też potrzebujemy modlitwy w intencji całego naszego państwa - powiedział biskup Aleh Butkiewicz.
W trakcie dwudniowych uroczystości w Budsławiu wierni składają ofiary pieniężne na remont spalonego kościoła. W zamian otrzymują kawałki nadpalonego drewna z dachu bazyliki z namalowanym obrazem Matki Bożej Budsławskiej.
Po pożarze
Uroczystości poprzedziła 9-dniowa nowenna do Matki Bożej Budsławskiej w intencji jak najszybszego wyremontowania miejscowej świątyni.
W tym roku uroczystości religijne w Budsławiu odbędą się na wolnym powietrzu przed bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W maju pożar strawił dach XVIII-wiecznej barokowej świątyni.
Rzecznik Episkopatu Białorusi, ksiądz Jury Sańko powiedział Polskiemu Radiu, że sanktuarium w Budsławiu jest ważnym symbolem dla całego kraju.
- Kościół w Budsławiu ma dla nas takie znaczenie jak dla Polski Częstochowa, czy dla Litwy Ostra Brama. To świątynia, w której znajduje się obraz Matki Bożej Budsławskiej, szanowany nie tylko przez katolików, ale również przez prawosławnych. Dlatego to jest takie serce Białorusi - powiedział ksiądz Jury Sańko.
Obraz Matki Bożej, który znajduje się w kościele w Budsławiu, w 1598 roku przywiózł z Rzymu wojewoda Miński Jan Pac jako dar papieża Klemensa VIII.
Zbiórka na stronie parafii
Wszyscy chętni mogą przekazać ofiarę na rzecz odbudowy na rachunek parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Budsławiu.
Zbiórka odbywa się też na stronie parafii za pomocą systemu płatności Webpay.
IAR/belsat.eu/agkm
Sanktuarium w Budsławiu w 2013 roku. Fot Włodzimierz Pac, Polskie Radio
bialorus. polskieradio.pl
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl