Raport Białoruś

Kolejni dręczyciele opozycji białoruskiej ukarani przez Unię

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 17:18
Na czarną listę dopisano 19 nowych osób, w tym sędziów skazujących opozycjonistów, rektorów uczelni.
Flagi państw Unii Europejskiej
Flagi państw Unii EuropejskiejFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Więcej informacji na temat Białorusi: Raport Białoruś

Ministrowie spraw zagranicznych UE postanowili w poniedziałek rozszerzyć unijną czarną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu - osoby na nią wpisane nie mogą wjechać o Unii, zamrożone są ich aktywa w europejskich bankach.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji na Białorusi w styczniu UE wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu Białorusi, w tym prezydenta Aleksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa. W poniedziałek ministrowie zdecydowali o rozszerzeniu listy o 19 osób.
Dopóki decyzja ministrów spraw zagranicznych nie zostanie przetłumaczona na wszystkie języki i opublikowana Dzienniku Urzędowym UE, aneksy do decyzji Rady UE, gdzie są nazwiska nowych osób objętych sankcjami, pozostają poufne.

Wiadomo, że wśród tych osób są przedstawiciele białoruskiego wymiaru sprawiedliwości bezpośrednio zaangażowani w wydawanie wyroków na tle politycznym, a także rektorzy szkół, z których wydalani są działający w opozycji studenci.

Lista będzie dłuższa

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton już w piątek zapowiedziała nowe sankcje, potępiając trwające na Białorusi procesy i wyroki skazujące przedstawicieli opozycji. - UE potępia kontynuowanie zatrzymań, procesy i wyroki z przyczyn politycznych wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i liderów opozycji, w tym byłych kandydatów na prezydenta - oświadczyła Ashton. Wyraziła zaniepokojenie zwłaszcza zarzutami o stosowanie tortur, zastraszanie i nieprawidłowości w wymiarze sprawiedliwości.

Zapowiedziała, że UE rozszerzy nałożone na Białoruś 31 stycznia sankcje wizowe i zamrożenie aktywów o nowe osoby odpowiedzialne za represje.

- Lista osób objętych ograniczeniami pozostaje otwarta i może podlegać ciągłej rewizji, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji. W szczególności UE zamierza objąć nimi białoruskich urzędników, takich jak sędziowie i prokuratorzy bezpośrednio zaangażowani w wyroki osób na tle politycznym i w prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego - powiedziała Ashton.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: chciałem gwizdać na reakcję Zachodu na procesy opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 23:40
"Nie podobają mi się pederaści" - takie słowa, jak twierdzi sam Alexander Łukaszenka, miał prezydent Białorusi skierować do szefa MSZ Niemiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie sankcje ekonomiczne mogą dotknąć Białoruś?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 14:39
Według portalu EU Observer celem sankcji ma być ograniczenie dochodów białoruskiego prezydenta i jego podwładnych
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: dialog z Zachodem niemożliwy, opozycja to piąta kolumna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 22:08
Łukaszenka zarzucił polskim i niemieckim służbom specjalnym udział w organizacji demonstracji po wyborach. Stwierdził też, że opozycja to piąta kolumna, bo przekonuje do nałożenia sankcji gospodarczych na Mińsk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Senat USA wzywa Białoruś do nowych wyborów, zaleca sankcje

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 17:57
Senat apeluje o nowe wybory na Białorusi. Postuluje sankcje ekonomiczne, potępia Mińsk za represje i handel bronią z Libią. Wzywa Unię do przyłączenia się do sankcji gospodarczych nałożonych przez USA.
rozwiń zwiń