Raport Białoruś

Co kandydaci do parlamentu myślą o Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 14:48
Ponad połowa ankietowanych przez serwis MamPrawoWiedzieć.pl uważa, że trzeba wspierać demokrację na Białorusi. - 50 procent to dużo. To echo polityki wschodniej wypracowanej jeszcze przez Jerzego Giedroycia - komentuje Jędrzej Czerep, ekspert z Fundacji im. Pułaskiego.
Audio
  • Jędrzej Czerep, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na BiałorusiFoto: Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

Serwis www.MamPrawoWiedziec.pl przesyła kandydatom do Sejmu i Senatu ankiety z pytaniami z różnych dziedzin z prośbą o ich wypełnienie. Na razie na 7524 kandydatów odpowiedziało 722, czyli około jedna dziesiąta. 

Jedno z pytań dotyczyło Białorusi. Kandydaci mieli wybrać jedną odpowiedź, która jest najbliższa ich własnym poglądom w sprawie Białorusi. Poniżej wyniki zestawione przez serwis.

  • Należy wspierać opozycję tak, by Białoruś stała się krajem demokratycznym  (54,55 proc.)

 

  • Należy wspierać działania zmierzające do zmian na Białorusi tak, aby ułatwiać polskim przedsiębiorcom prowadzenie tam swobodnie interesów (22,73 proc.)

 

  • Sytuacja polityczna i gospodarcza Białorusi jest wewnętrzną sprawą tego suwerennego kraju (13,64 proc.)

 

  • Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie (9,09 proc).


Jędrzej Czerep z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego uważa, że to dowód rosnącego zainteresowania Białorusią: - Badanie udowadnia, że Białoruś staje się krajem, który nie jest Polakom obojętny. Jeszcze kilka lat temu wiele osób zaznaczyłoby odpowiedź, że to co się dzieje na Białorusi to wewnętrzna sprawa Białorusi. To się zmienia. Białoruś staje się dla polskich polityków krajem, którym warto się interesować.

Ekspert uważa, że to echo polityki wschodniej, wypracowanej jeszcze przez Jerzego Giedroycia, uznającej, że trzeba wspierać aspiracje narodowe Białorusinów, Ukraińców, Litwinów. Jędrzej Czerep zauważa, że praktycznie wszystkie duże siły polityczne w Polsce zgadzają się, że należy wspierać Białoruś. - Wszyscy się zgadzają, że nasze działanie wspierające demokratyczne siły na Białorusi to nie tylko inwestycja, ale po prostu obowiązek moralny. Tam ludzie oczekują na wsparcie. To, że Polska udziela tego wsparcia jest przyjmowane dobrze - dodaje.

W jego ocenie sporo osób zaznaczyło odpowiedź o wspieraniu interesów polskich przedsiębiorców, bo zwróciło na nią uwagę. Gdyby odpowiedzi były dowolne, wtedy takich osób byłoby mniej.

Kandydaci o Białorusi

W wolnych wypowiedziach, które można było zamieścić w ankiecie kandydaci zauważali , że powinniśmy „wspierać białoruską opozycję, mimo jej słabości”. „Z dyktatorami nie rozmawia się z zasady, ale ludzie wszędzie są tacy sami. Należy ze wszystkich sił wspierać dążenia do demokracji.” (Grzegorz Święszek, Ruch Palikota Chrzanów). Inni, jak Piotr Gadzinowski z SLD startujący z Warszawy uznali, że zaangażowaniu politycznemu Polski powinno towarzyszyć promowanie polskich firm: „Fałszywa alternatywa - należy wspierać białoruską opozycję i należy ułatwiać działania polskim przedsiębiorcom, bo czasem takie firmy mogą być oparciem dla demokratycznej opozycji.” Pojawiają się również głosy, że to sami Białorusini powinni walczyć o swoją wolność. I nikt inny za niech tego nie zrobi (Michał Wypij z PJN startuje z Olsztyna): „Wolność Białorusi mogą wywalczyć i jej dopilnować tylko sami Białorusini. Muszą tego chcieć.”  Kilkanaście osób napisało, że sytuacja polityczna jest wewnętrzną sprawą naszego sąsiada.

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś nie wybrała jeszcze ani Europy, ani Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 23:40
Dziś Białoruś to niezapisana karta. Może dokonać wyboru w jedną lub w drugą stronę, Gdy na Białorusi już będzie demokracja, to wybór ten będzie zależeć w większym stopniu od Europy niż od nas – mówi opozycjonista Siarhiej Kaliakin.
rozwiń zwiń