Działacz Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy Siarhiej Kawalenka rozpoczął głodówkę ponad 50 dni temu. Został skazany za to, że wywiesił biało-czerwono-białą flagę białoruską na choince w Witebsku, a potem za rzekome uchylanie się od kary.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wezwał do jego zwolnienia. Schulz omawiał sytuację na Białorusi podczas spotkania z komisarzem UE ds. rozstrzenia i polityki sąsiedztwa Stefanem Fuele.
- Przeraża mnie coraz gorsza sytuacja praw człowieka na Białorusi – oświadczył po spotkaniu.
- Przedłużający się protest głodowy uwięzionego opozycjonisty przyciąga uwagę do tłamszenia demokratycznych zasad i nierespektowania zasad praworządności. Życie Kawalenki jest zagrożone z powodu protestu głodowego, przedsięwziętego w proteście przeciw niesprawiedliwemu uwięzieniu. Władze białoruskie będą miały krew na rękach, jeśli (Kawalenka) umrze – podkreślił przewodniczący PE.
- Wzywam władze białoruskie, aby natychmiast uwolniły Kawalenkę i zapewniły mu konieczną pomoc medyczną – oświadczył Martin Schulz.
Szef PE wezwał do uwolnienia i rehabilitacji innych więźniów politycznych - Andreja Sannikaua, Mykoły Statkiewicza, Źmiciera Banderenki, Źmiciera Daszkiewicza, Mykoły Autuchowicza, Alesia Bialackiego.
Jeszcze raz powtórzył wezwanie do ułaskawienia Uładzisława Kowalioua i Dzmitryja Kanawałaua, dwóch 25-latków z Witebska, którzy zostali skazani na karę śmierci za zamach w mińskim metrze. Obserwatorzy podkreślają, że proces (bez instancji odwoławczej) nie dowiódł ich winy przekonywająco.
Martin Schulz ponowił wezwanie, żeby Sąd Najwyższy Białorusi zawiesił ten wyrok. Przypomniał, że Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, którzy utrzymuje karę śmierci i wezwał do wprowadzenia moratorium i do jej anulowania.
Martin Schulz zapowiedział, że Parlament przyjmie w czwartek rezolucję potępiającą Białoruś za łamanie praw człowieka.
agkm, European Parliament President Press Service
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś