Raport Białoruś

Kolejne podejście do sankcji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 16:00
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają się zająć sprawą w przyszłym miesiącu. Nie jest pewne, czy zaostrzą sankcje, czy tylko je przedłużą.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rada Unii Europejskiej

Będzie propozycja zaostrzenia unijnych sankcji wobec Białorusi. Jak dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, konsultacje między krajami już się zaczęły i sprawa trafi na naradę unijnych ministrów spraw zagranicznych w przyszłym miesiącu.

Nie jest przesądzone, że podejmą oni decyzję o zaostrzeniu sankcji, ale z pewnością przedłużą te obecne o kolejny rok. Jednym z powodów jest pogwałcenie demokratycznych zasad podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych. Obserwatorzy OBWE ocenili, że wybory nie były ani wolne ani bezstronne.
Czarne chmury zbierały się nad Białorusią od dawna - zarzuty o prześladowanie opozycji, przetrzymywanie więźniów politycznych w aresztach, wojna dyplomatyczna, którą w sierpniu Mińsk stoczył z Brukselą wyrzucając szwedzkiego ambasadora. Teraz doszły zarzuty o łamanie międzynarodowych standardów podczas wyborów parlamentarnych.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijancić nie chciała potwierdzić oficjalnie, że kolejne sankcje są przygotowywane, dodała jedynie, że „sankcje są niezbędne do wywierania presji na tych, którzy prześladują opozycję i tych, którzy finansują elity odpowiedzialne za takie postępowanie”. Zaostrzenie sankcji oznacza, że kolejne osoby mają być objęte zakazem wjazdu na teren Unii. Lista osób niepożądanych liczy obecnie ponad 240 nazwisk. Zamrożone mają być też aktywa finansowe kolejnych białoruskich firm w Europie. Obecnie na czarnej liście jest ponad 30 takich firm. Jedna osoba zostanie natomiast skreślona z czarnej listy. To nowy minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, który jako współpracownik białoruskiego prezydenta nie miał prawa wjazdu na teren Unii. Jednak gdy po zmianach w rządzie został szefem dyplomacji nie będzie objęty sankcjami. Bruksela tłumaczy, że chce utrzymać możliwość dialogu z białoruskim rządem, by także drogą dyplomatyczną wywierać presję i domagać się przestrzegania demokratycznych standardów.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: dostałem dwie prośby o ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 13:20
Służba prasowa Aleksandra Łukaszenki doprecyzowała, że chodzi o dwóch więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze już przed wyborami znali listę posłów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Niezwykłą zdolność przewidywania wyników wyborów parlamentarnych na Białorusi zaprezentowali niezależni miejscowi dziennikarze.
rozwiń zwiń