Raport Białoruś

Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi dostaje 1 zł emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 13:28
Emerytura Stanisława Szuszkiewicza nie była rewaloryzowana od 1996 roku. W efekcie były przywódca państwa białoruskiego otrzymuje co miesiąc około ... złotówki.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): groszowa emerytura Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcy białoruskiego państwa
Stanisław Szuszkiewicz
Stanisław SzuszkiewiczFoto: PolskieRadio.pl

Białoruska opozycyjna gazeta „Narodnaja Wola” zwraca uwagę, że emerytura Stanisława Szuszkiewicza nie była rewaloryzowana od 1996 roku. W efekcie były przywódca Białorusi dostaje obecnie emeryturę o równowartości …37 centów amerykańskich.

Moja emerytura jest wskaźnikiem tego, jak rozwija się gospodarka Białorusi. Łukaszenka dekretem z 1997 r. pozostawił ją na poziomie z 1996 r., ale wtedy była ona warta 300 dolarów, a teraz - 37 centów! Nasz rubel osłabił się 800-krotnie - oświadczył Szuszkiewicz.
Łukaszenka zdecydował, kto dostanie emeryturę

Do 1997 r. obowiązywała na Białorusi uchwała parlamentu, że byli premierzy i szefowie państwa - a więc także Szuszkiewicz, który w latach 1991-1994 był przewodniczącym Rady Najwyższej - otrzymują 70-75 proc. pensji zasadniczej wypłacanej obecnemu premierowi i szefowi parlamentu. Łukaszenka unieważnił ten przepis dekretem o "uregulowaniu emerytur za szczególne zasługi wobec narodu białoruskiego". Jak pisze "Narodnaja Wola", de facto osobiście zdecydował, komu należą się wysokie emerytury.
W rezultacie wysokie emerytury przyznano głównie przywódcom sowieckiej Białorusi, np. b. szefom partii komunistycznej Mikałajowi Sluńkouowi oraz Jafremowi Sakałouowi. Pięciu byłym przywódcom niezależnej Białorusi - w tym Szuszkiewiczowi, Mieczysłauowi Hrybowi, którzy przewodniczył Radzie Najwyższej po nim, oraz b. premierowi Michaiłowi Czyhirowi - pozostawiono emerytury na wcześniejszym poziomie.
W 1997 r. było to 3 mln 196 tys. rubli białoruskich, ale po denominacji z 1999 r. suma ta przeobraziła się w 3200 rubli, czyli 37 centów według obecnego kursu dolara. Tyle właśnie otrzymuje obecnie Szuszkiewicz, który jako przywódca Białorusi w grudniu 1991 r. wraz z prezydentami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, podpisał porozumienie białowieskie w sprawie likwidacji ZSRR i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw.
Były szef parlamentu próbował w 2002 r. domagać się sprawiedliwości drogą sądową, ale sąd pierwszej instancji, a potem Sąd Najwyższy orzekły, że wszystko jest zgodne z obowiązującym prawodawstwem. Bez odpowiedzi pozostał także jego apel z 2010 r. w tej sprawie do ówczesnych przywódców, w tym premiera Siarhieja Sidorskiego i szefów obu izb parlamentu.
Hryb i Czyhir zrzekli się emerytury "za szczególne zasługi". Pierwszy, który jest generałem milicji, otrzymuje emeryturę mundurową, a drugi od pięciu lat zwykłą emeryturę za wysługę lat. Szuszkiewicz emerytury "za szczególne zasługi" się nie zrzekł. 3200 rubli co miesiąc przynosi mu listonosz.
- Jeśli chodzi o mnie, to Bogu dzięki zdrowie mi dopisuje i mogę zarabiać na życie. Teraz akurat czytam prace roczne i dyplomowe studentów Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładam. W tym roku miałem wykłady w Polsce, Korei Południowej i w Austrii - oświadczył Szuszkiewicz.

 

Najnowsza
Najnowsza książka Stanisława Szuszkiewicza: "Moje życie, upadek i zmartwychwstanie ZSRR": fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Zebrałem tych wszystkich ludzi w Puszczy Białowieskiej, bo mieliśmy problem: jak nie zamarznąć zimą. Nie było pieniędzy na gaz i ropę - mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz. Rozmowy potoczyły się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: zmiany w Rosji nie są możliwe

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 00:01
Rosjanie wybrali swojego przywódcę tylko raz. Potem wszystko wróciło na stare tory. Borys Jelcyn wyznaczył Władimira Putina – o perspektywie dla Rosji mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: Białoruś zajmie godne miejsce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:00
W rocznicę uchwalenia białoruskiej deklaracji niepodległości Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy szef białoruskiego państwa wyraził nadzieję, że jego kraj kiedyś powróci do niezależnych symboli i dołączy do Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: nie mieliśmy oryginału umowy białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 08:39
Do MSZ Białorusi nie trafił i nie został zarejestrowany oryginał porozumienia o likwidacji ZSRR- zapewnił rzecznik Andrej Sawinych.
rozwiń zwiń