Konfiskatę samochodu w razie jazdy po pijanemu po raz drugi w ciągu roku przewiduje ustawa przyjęta w piątek przez wyższą izbę białoruskiego parlamentu, Radę Republiki. Dokument musi jeszcze podpisać prezydent, ale to wydaje się być formalnością.
Ustawa ma na celu zaostrzenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie upojenia alkoholowego, pod wpływem narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających. Przewiduje ona m.in. zwiększenie grzywny oraz zaostrzenie odpowiedzialności karnej za jazdę po pijanemu, przekazanie kierowania pojazdem osobie będącej w takim stanie lub odmowę poddania się badaniu alkomatem.
Pojazd, kierowany przez osobę, która popełniła takie wykroczenie po raz drugi w ciągu roku, podlega konfiskacie. Wyjątkiem będą jedynie pojazdy użytkowane wbrew woli właściciela albo przejęte w wyniku działań niezgodnych z prawem, np. kradzieży.
Przedstawiając projekt ustawy, prokurator generalny Alaksandr Kaniuk podkreślił, że działania pijanych kierowców będących sprawcami wypadków drogowych, w wyniku których zginęli ludzie, niektórzy specjaliści skłonni są kwalifikować jako "zabójstwo transportowe".
W rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że ustawa będzie po wejściu w życie dotyczyć nie tylko Białorusinów, ale też obywateli innych państw.
Zgodnie z nowymi przypisami osoby po raz pierwszy przyłapane na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, odmawiające poddania się procedurze sprawdzenia na trzeźwość lub przekazujące pojazdy pijanym kierowcom będą karane grzywną do 10 milionów białoruskich rubli, czyli prawie 4 tysięcy złotych.
19 czerwca projekt ustawy został przyjęty przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów, od razu w dwóch czytaniach.
Nietrzeźwi kierowcy na Białorusi
Według danych białoruskiego MSW co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.
W tym roku zatrzymano już ponad 16 tysięcy pijanych kierowców, 10 procent z nich to recydywiści.
Białorusini chętnie współpracują z milicją przy ujawnianiu pijanych kierowców. Niemal jedna trzecia z nich została zatrzymana dzięki donosom na milicję.
PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś